Wrocław: 2,5 tys. zł stypendium dla artystów. Kto je może otrzymać?
Urząd Miejski Wrocławia ogłosił już zasady przyjmowania wniosków o stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia, które będą wypłacane w drugiej połowie tego roku. O świadczenie w wysokości 2,5 tys. zł miesięcznie mogą starać się artyści tworzący w różnych sferach sztuki.
Stypendia Prezydenta Wrocławia w tym sezonie mają zostać przyznane twórcom, których prace wyróżniają się w kategoriach: film, literatura, muzyka, taniec, teatr i sztuki wizualne. We wniosku o wsparcie z kasy miasta artyści będą musieli zaprezentować swoje plany i opisać, w jaki sposób chcą wykorzystać stypendia (regulamin przewiduje, że pieniądze nie mogą być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych).
Stypendia dla artystów przyznawane są w ramach nowego programu stypendialnego, który w naszym mieście działa od 2020 roku. Do tej pory z tej formy wsparcia skorzystało 207 osób.
– Wrocław to obszar styku wielu kultur. To sprawia, że ściąga wybitnych twórców z kraju i zza granicy, ale inspiruje także lokalnych pisarzy czy muzyków. Od lat obserwujemy to zjawisko, inwestując przez ostatnie lata we wrocławską kulturę 896 mln zł. W tej kwocie zawiera się ponad 4 mln zł na trwający już piąty rok program stypendialny dla wybitnych wrocławskich artystów, którzy muszą dzielić swój czas na obowiązki i pracę twórczą. Chcemy jako miasto im to ułatwiać, dlatego cieszę się, że po raz jedenasty możemy wesprzeć artystów wielu dziedzin – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Wśród dotychczasowych stypendystów znaleźli się m.in. Maciej Bobula – laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiutancką książkę „Szalejów”, prof. Zbigniew Makarewicz – neoawangardowy rzeźbiarz, a także Karol Pęcherz – performer czy współtwórca księgarni Tajne Komplety.
– Pierwsze stypendium Prezydenta otrzymałam na projekt literacki, który zatytułowałam „Las zaginionych ludzi”. Po półrocznej pracy, książka została zredagowana i wydana w Wydawnictwie J. Drugie półroczne stypendium Prezydenta przeznaczam na napisanie znacznej części powieści zatytułowanej „Wilczanoc”. Książka opowiada o wydarzeniach grudniowej nocy stanu wojennego we Wrocławiu i w Polsce. Przyznane dofinansowanie pozwala mi w spokoju pracować nad powieścią. To nieoceniona pomoc dla każdego zaangażowanego artysty – podkreśla Agnieszka Kłos, dwukrotna stypendystka w dziedzinie literatury za rok 2020 i pierwsze półrocze 2024.
– Projekt, na który otrzymałem środki, realizuję we własnym zakresie od 2019 roku. Jest to na tyle obszerny materiał, że bez zewnętrznego wsparcia nie dałbym rady poświęcić mu należytej uwagi – dodaje Paweł Starzec, dokumentalista i socjolog, laureat X edycji.
O stypendium starać się mogą aktywni artyści, którzy ukończyli 18 rok życia, a ich miejscem zamieszkania lub tworzenia jest Wrocław. Wyróżnienie mogą otrzymać też artyści spoza miasta, którzy realizują projekty dotyczące bezpośrednio Wrocławia.
– Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w XI naborze. Nam, komisji oceniającej projekty artystyczne, za każdym razem towarzyszy pozytywne zaskoczenie nad pomysłowością wrocławskich artystów. A było ich niemało – przez dziesięć edycji poznaliśmy 1331 twórczych koncepcji. Każdy z nich był interesujący i zasługiwałby na osobne omówienie – mówi dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia, Jerzy Pietraszek.
Wnioski o stypendia można składać do 2 kwietnia 2024 r. osobiście w Wydziale Kultury przy ul. Zapolskiej 5, pocztą na adres Wydziału lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 14 czerwca.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów