Wrocław: Burzliwe rozmowy MPK ze związkowcami. Przewoźnik porozumiał się z częścią protestujących
Od 3 stycznia we Wrocławiu trwał spór zbiorowych trzech związków zawodowych z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym we Wrocławiu. W poniedziałek konflikt udało się częściowo zażegnać. Dwa związki podpisały z MPK porozumienie. Solidarność odrzuciła propozycję.
Bieżący konflikt wrocławskiego przewoźnika z trzema organizacjami związkowymi działającymi w MPK rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej, NSZZ "Solidarność" oraz Federacja Pracowników wypowiedziały wówczas porozumienie z władzami spółki osiągnięte w 2022 roku. Podczas październikowego spotkania z zarządem MPK związkowcy zażądali od spółki podniesienia średnich wynagrodzeń w przedsiębiorstwie o 1,8 tys. zł.
W związku z niespełnieniem oczekiwań, związkowcy 3 stycznia rozpoczęli formalny spór zbiorowy. Do spotkania i rozmów obu stron doszło jeszcze w pierwszym tygodniu roku. W ubiegły piątek, władze MPK ogłosiły, że rokowania są dobre. Kolejna tura negocjacji rozegrała się w poniedziałek.
MPK poinformowało w godzinach popołudniowych, że udało się dojść do porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pracowników Komunikacji Miejskiej MOZ Wrocław RP oraz Federacją Pracowników Komunikacji Miejskiej we Wrocławiu.
– W efekcie podpisanego porozumienia od 1 kwietnia wynagrodzenia pracowników MPK wzrosną średnio o 800 zł na osobę. Jednocześnie strony uzgodniły, że wszyscy pracownicy MPK otrzymają dodatkowe, jednorazowe świadczenie w wysokości 1500 zł, które zostanie wypłacone w trzech równych miesięcznych ratach, począwszy od lutego br. Trudne i wymagające rozmowy prowadzone od listopada pozwoliły na wypracowanie kompromisu godzącego interesy pracownicze z możliwościami finansowymi spółki. Wprowadzone podwyżki związane są z koniecznością poprawy sytuacji materialnej pracowników MPK – przekazali po spotkaniach prezesi MPK Witold Woźny i Przemysław Nowicki.
– Pragniemy podkreślić, że są to największe podwyżki w historii spółki a samo wypracowanie porozumienia zajęło nam tylko 12 dni – komentuje Daniel Misiek z MPK Wrocław.
Porozumienia nie podpisała z kolei zakładowa „Solidarność”, która poinformowała, że członkowie tego związku nie zaakceptowali złożonej przez przewoźnika propozycji. – Komisja Zakładowa w wyniku podjętej Uchwały w dniu 15 stycznia 2024 r. odrzuca przedstawioną przez Zarząd MPK propozycję – przekazały władze MOZ NSZZ „Solidarność” przy MPK we Wrocławiu. – Związek zawodowy Solidarność, mając na uwadze stale pogarszające się warunki materialno-bytowe pracowników MPK oraz pojawiające się coraz większe niepokoje wśród załogi Spółki wnosi do Zarządu Spółki o niezwłoczne i dalsze procedowanie podniesienia płac MPK, tak aby wartość nabywcza wynagrodzeń pracowników Spółki, nie prowadził do dalszej ich degradacji – czytamy w dalszej części komunikatu związku.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.