Będą zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie. Jak skorzystać z dofinansowania we Wrocławiu?
Wrocławscy urzędnicy nie kryją zadowolenia ze zmian w rządowym programie Ciepłe Mieszkanie. Zmieniona konstrukcja programu ma być korzystniejsza dla najemców lokali komunalnych. Co istotne rządowe wsparcie można łączyć z miejskim programem KAWKA.
O zmiany w programie już jakiś czas temu apelowali m.in. urzędnicy z wrocławskiego magistratu i aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przy wsparciu Unii Metropolii Miast Polskich. Głównym celem zmian miało być włączenie do programu najemców komunalnych oraz właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istniała techniczna możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej.
– Zależało nam bardzo na naszych najemcach komunalnych i oni zostali uwzględnieni w drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie. To wspólny sukces Wrocławia i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Do programu zostały również włączone małe wspólnoty mieszkaniowe, które oprócz finansowego wsparcia na wymianę pieców, mogą otrzymać dotację na docieplenie budynków i to jest nowość – komentuje Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.
Z programu Ciepłe Mieszkanie właściciele oraz najemcy lokali w budynkach wielorodzinnych mogą uzyskać aż do 44 tys. zł, z kolei wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o dofinansowanie w łącznej kwocie aż 375 tys. zł. W budżecie państwa na cały projekt zarezerwowano miliard złotych.
– Mamy pewną obawę czy ten budżet jest wystarczający. Będziemy się temu przyglądać bo jest to bardzo poważny problem. W Polsce szacujemy, że 40 tys. osób przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, a średnia długość życia skraca się o 20 miesięcy – mówił Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Niezależnie od programu rządowego, także i wrocławski samorząd prowadzi swoje działania zmierzające do wyeliminowania pieców węglowych z miasta. Do tej pory w ramach miejskich programów wydano na ten cel prawie 250 mln zł – to pula środków wydana na program KAWKA plus skierowany do indywidualnych mieszkańców oraz podejmowane przez magistrat inwestycje polegające na wymianie ogrzewania w budynkach komunalnych. Urzędnicy szacują, że do końca przyszłego roku wydadzą na te cele dodatkowe 80 mln zł, co będzie oznaczało że z budżetu miasta wydamy na akcję Zmień Piec w sumie aż 330 mln zł.
– Jeszcze nigdy w historii Wrocławia, na taką skalę nie był prowadzony proces wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Od 2019 roku zlikwidowaliśmy 12 tys. kopciuchów. Tylko w tym roku piece znikną z kolejnych stu budynków, należących do miasta. Możliwość połączenia miejskiego programu KAWKA plus z rządowymi programami to szansa dla mieszkańców – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Wrocławscy urzędnicy zauważyli ponadto, że rządowe programy Ciepłe Mieszkanie (dla budynków wielorodzinnych) i Czyste Powietrze (dla właścicieli domów jednorodzinnych) bez problemu można łączyć z miejskim programem KAWKA plus, dzięki czemu pojedyncza rodzina może otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 50 tys zł. Wnioski o taką pomoc można składać w Wydziale Środowiska UM Wrocławia przy ul. Hubskiej 8/16. Tam też pracują urzędnicy, którzy udzielają wszelkich informacji związanych z chęcią uczestnictwa w tych programach.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach