Wrocław domaga się od rządu miliona złotych na mieszkańców z niepełnosprawnościami
Wrocławska rada miejska w czwartek zaapelowała do polskiego rządu o większe dofinansowanie na programy Asystentów Osób z Niepełnosprawnościami oraz Opieki Wytchnieniowej. Radni w apelu do rządu zauważają, że kwota przekazana miastu na ten rok jest niższa od tej, jaką samorząd uzyskał w ubiegłym roku.
– Niepełnosprawność nie definiuje człowieka, a jest tylko jedną z jego cech – przekonywał z mównicy radny Michał Piechel z klubu Forum Jacka Sutryka, który był współautorem treści apelu.
W piśmie skierowanym do Rządu RP, władze miasta domagają się zwiększenia dofinansowania dla samorządu z tzw. Funduszu Solidarnościowego. W tym roku Wrocław otrzymał z tego źródła 1,2 mln zł na program Asystentów Osób z Niepełnosprawnościami oraz 595 tys. zł na Opiekę Wytchnieniową, podczas gdy w ubiegłym roku kwoty te wynosiły odpowiednio 2,2 mln zł i 778 tys. zł. I to właśnie o zwiększenie do co najmniej takich kwot było przedmiotem podjętego apelu.
Dokument w tej formie oprócz Forum Jacka Sutryka, poparła też opozycyjna w mieście Nowa PL. Prawo i Sprawiedliwość pozostawiło wniosek bez opinii.
– Kwestia osób niepełnosprawnych ma to do siebie, że czasami lubi być rozgrywana politycznie. Mam nadzieję, że nie ma to miejsca w tym przypadku i apel odczytany przez Michała (Piechela – przyp. red.) jest szczery – komentował pomysł podjęcia apelu przez radę miejską radny Michał Kurczewski, szef klubu PiS, który poddawał w wątpliwość, czy miastu faktycznie byłoby trudno wygospodarować milion złotych, podczas gdy na tej samej sesji radni zdecydowali o przekazaniu kolejnych 4 mln zł na dofinansowanie Śląska Wrocław.
Ostatecznie za przyjęciem apelu zagłosowało 29 radnych z klubów Forum Jacka Sutryka i Nowa PL oraz niezżeszonych, 7 radnych PiS wstrzymało się od głosu, a 1 był przeciw.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] ocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach