Ekolodzy protestowali przeciwko wycince lasu we Wrocławiu [ZDJĘCIA]
W środę przed wrocławską siedzibą Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych zebrało się kilkadziesiąt osób skupionych wokół Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu. Ekolodzy protestowali przeciwko wycince drzew w lesie Nowa Karczma na Praczach Odrzańskich.
Aktywiści sprzeciwiają się planowej wycince drzew w lesie na Praczach Odrzańskich. Uważają, że leśnicy do wycinki wytypowali m.in. drzewa na których swoje dziuple mają rzadkie ptaki, jak dzięcioł średni czy muchołówka białoszyja, a także są miejscem występowania rzadkich gatunków bezkręgowców, takich jak kozioróg dębosz i pachnica dębowa. Przypomnieli też, że tereny leśne pod Wrocławiem objęte są programem Natura 2000.
– Wycinanie takich lasów w dobie kryzysu klimatycznego i zaniku bioróżnorodności jest niedopuszczalne. To zbrodnia na przyrodzie i katastrofa dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia. Są to lasy, które działają jak klimatyzatory i adaptują miasto do zmiany klimatu, obniżając w nim temperaturę, a jednocześnie retencjonują jakże ostatnio deficytowy zasób, jakim jest woda. Niestety po wycince takie lasy już nigdy się nie odrodzą – mówił Paweł Kisiel z Wrocławskiej Przyrody i Koalicji WOK.
Uczestnicy protestu przekazali dyrektorowi wrocławskiego oddziału Lasów Państwowych petycję, w której domagają się:
-
natychmiastowego odwołania przetargu na prowadzenie wycinki drzew w oddziale leśnym 7f w leśnictwie Mokre, w lesie w Nowej Karczmie na Praczach Odrzańskich;
-
odstąpienie od planowanych wycinek w oddziałach 7f i 6a w leśnictwie Mokre, przy Bystrzycy, w pobliżu Pracz Odrzańskich (Leśnica);
-
uznania oddziałów 6a i 7f w leśnictwie Mokre za lasy referencyjne ze względu na wysokie wartości przyrodnicze, tak jak to było w poprzednim Planie Urządzania Lasu;
-
wyrażenia pozytywnej opinii w sprawie powstania w ujściu Bystrzycy do Odry zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, o którego utworzenie zabiega Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu. Obszar ten obejmowałby następujące wydzielenia leśne: 6a, 7, 8 oraz 9h,s,p,r,o,n i jego nadrzędnym celem byłaby ochrona przyrody, nie gospodarka leśna;
-
odwołania przetargu na prowadzenie wycinki drzew w oddziale leśnym 274kx w leśnictwie Gałów na osiedlu Ratyń i odstąpienia od wycinek w tym wydzieleniu leśnym;
-
przeprowadzenia w Nadleśnictwie Miękinia procesu wyznaczania i konsultacji lasów społecznych.
– Wycięcie drzew, których nie sadził żaden leśnik, w celu zaspokojenia bieżących potrzeb jest krótkowzroczne. Lasy nadrzeczne są cenne i rzadkie w skali Europy. W Polsce lasy łęgowe stanowią jedynie 5% wszystkich lasów. To są nasze Amazonie. Każdy las nadrzeczny powinien być z definicji objęty ochroną. Las pod miastem powinien pełnić przede wszystkim funkcję społeczną i edukacyjną – przekonywała na proteście Małgorzata Piszczek, przyrodniczka, ekspertka z Wrocławskiej Przyrody i Koalicji WOK.
W trakcie protestu do jego uczestników wyszedł Tadeusz Łozowski, p.o. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, który osobiście przyjął petycję i zapowiedział chęć rozmowy z ekologami.
- Dotychczasowy dialog społeczny prowadzony m.in. w „Lesie Mokrzańskim” pokazał, że w dużej mierze potrafimy wypracować wspólne rozwiązania służące dobrostanowi lasów oraz potrzebom lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że również w tym przypadku uda się znaleźć rozwiązania, których podstawą będzie dobro lasu - komentuje Malwina Sokołowska z biura rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena. -
GALERIA ZDJĘĆ: Śląsk Wrocław wyrwał punkt Widzewowi Łódż przegrywając już dwoma bramkami - ZOBACZ NASZĄ GALERIĘ ZDJĘĆ -
Nowoczesna mobilność w zasięgu ręki – poznaj samochody Chery i aktualne promocje w Chery MM Cars Wrocław -
Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 3:3. Wypowiedzi po meczu -
Zmiany w komunikacji aglomeracyjnej -
Dlaczego nie warto czekać. Wraca Szkoła Pływania Aquaparku Wrocław! -
Co dzieje się z biurami we Wrocławiu? Jak miasto wypada na tle Krakowa, Poznania i Warszawy? -
Co nagle to po diable. Śląsk w końcu doczekał się nowego centra! -
Szalony mecz we Wrocławiu! Śląsk - Widzew 3-3! -
SILVERBUS wraca. Mobilny punkt dla seniorów -
Skwer Karaimski na Sępolnie zyska nowe oblicze. Ruszają przygotowania do gruntownej odnowy -
Arystokratyczny spokój i cztery uzdrawiające źródła. Odkryj Szczawno-Zdrój -
MPK Wrocław uruchamia licznik wykolejeń. Balawejder: „Chcemy się tym chwalić” -
1600-letnie cmentarzysko pod Żórawiną. Nowe odkrycia wrocławskich naukowców -
Pożegnanie z polskim latem. Czas bocianich sejmików
