Najniższa emerytura we Wrocławiu to 54 grosze miesięcznie. A najwyższa?
Wrocławski ZUS podsumowując mijający rok ujawnia wysokość najniższej i najwyższej emerytury wypłacanej na Dolnym Śląsku. Różnica jest kolosalna. Urzędnicy tłumaczą z czego to wynika.
W minionym roku najniższa emerytura wypłacana we Wrocławiu wyniosła dokładnie 54 grosze. Świadczenie w tej wysokości otrzymuje mężczyzna, który do osiągnięcia wieku emerytalnego przepracował… 27 dni. Jeszcze niższe emerytury otrzymują mieszkanki Wałbrzycha (19 groszy – przez całe życie przepracowała 6 miesięcy na umowie zlecenie) oraz Legnicy (43 grosze „wypracowane” przez jeden dzień)
Świadczenia w takich groszowych wysokościach na szczęście są rzadkością. Urzędnicy tłumaczą, że przytoczone wyżej ekstremalne przypadki dotyczą osób, które praktycznie nie odkładały składek. Dużo lepiej sytuacja wygląda w przypadku osób, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, zdecydowały się na dodatkowe lat pracy.
– Osoby, które dostają wysokie emerytury to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno dopiero po przepracowaniu wielu dziesiątków lat – komentuje Iwona Kowalska-Matis z ZUS na Dolnym Śląsku.
Obecnie na emeryturę kobiety mogą pójść w wieku 60, a mężczyźni 65 lat. To dolna granica wieku, w której możemy zrezygnować z pracy i zacząć pobierać świadczenie emerytalne. Warto jednak pamiętać, że im później zakończymy działalność zawodową, na tym większą emeryturę będziemy mogli liczyć.
– Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej, ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i nie śpieszenie się z przejściem na emeryturę – wymienia rzeczniczka.
Z takiej możliwości skorzystał wrocławski rekordzista, który co miesiąc otrzymuje na konto prawie 26 tys. zł. Na taką emeryturę zapracował przez 54 lata na stanowisku lekarza.
Wielu emerytów chcąc zwiększyć swoje świadczenie w przyszłości, nawet po przejściu na emeryturę nie rezygnuje z pracy i nadal odprowadza składki.
– W województwie dolnośląskim mamy 640 tys. emerytów i rencistów. 123 tys. seniorów, którzy dostają comiesięczną wypłatę z ZUS jest nadal aktywnych zawodowo. Z tej liczby aż 50 tys. emerytów pracuje na podstawie umowy o pracę, czyli od ich pensji nadal wpływają składki na indywidualne konto emerytalne – wylicza Iwona Kowalska-Matis, która wskazuje że w ciągu roku w regionie przybyło 6 tys. pracujących emerytów.
W 2022 roku na Dolny Śląsku średnia emerytura wynosiła 2858,78 zł, przy średniej emeryturze w kraju 2833,56 zł. Najwyższe emerytury są wypłacane w województwach mazowieckim i śląskim. Średnia kwota emerytury na Mazowszu to 2981,44 a na Śląsku to 3338,84 zł.
W przyszłym roku emeryci mogą liczyć na spore podwyżki, co ma związek z wysokim wskaźnikiem inflacji, który utrzymywał się przez cały mijający rok.
– Emerytury zostaną, jak co roku zwaloryzowane o wskaźnik inflacji. Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zakłada także, że w 2023 r. obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa – opowiada Kowalska-Matis. – Od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną, o co najmniej 250 zł a to oznacza, że minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł - dodaje.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.