Masz azbest na dachu? W 2023 roku dostaniesz dotację na jego usunięcie
W 2023 roku we Wrocławiu kontynuowany będzie program usuwania azbestu i wyrobów związanych z tym materiałem. Wrocławianie, którzy będą chcieli zlikwidować wspomniane wyroby ze swoich posesji będą mogli uzyskać pieniądze na pokrycie nawet 100% kosztów demontażu, transportu i utylizacji niebezpiecznych elementów.
Samorząd od 2012 roku zachęca do likwidacji i utylizacji niebezpiecznego dla zdrowia azbestu. Działania kontynuowane będą także i w przyszłym roku. Osoby, które chcą pozbyć się azbestu i uzyskać na to pieniądze z przyszłorocznej puli do 31 stycznia powinni złożyć specjalne deklaracje we wrocławskim magistracie.
– W ramach programu, miasto udziela do 100% dofinansowania na demontaż wyrobów, ich transport oraz unieszkodliwienie na składowisku. Prace te wykonują wybrani przez miasto wykonawcy – informuje Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa. – Tylko w tym roku udało się usunąć z miejskiej przestrzeni ponad 67 ton wyrobów azbestowych z 37 obiektów. Był to zarówno azbest znajdujący się na obiektach, głównie na dachach, jak i odpady zgromadzone na posesjach – wylicza urzędniczka.
Dzięki funkcjonowaniu miejskiego programu, w ciągu ostatnich 10 lat udało się wywieźć 1 260 ton wyrobów azbestowych z 1 256 nieruchomości na terenie miasta. Urzędnicy szacują, że na terenie Wrocławia może jeszcze znajdować się ok. 2 tys. ton wyrobów azbestowych.
Tylko w tym roku na usuwanie azbestu z miejskiego programu wydano ponad 94 tys. zł, z czego 19 tys. zł miasto otrzymało w ramach dofinansowania z WFOŚ i NFOŚiGW.
Wyroby azbestowe zostały wycofane z użycia. Badania wskazują, że mają one szkodliwe działanie na zdrowie człowieka i związek z zachorowaniami na choroby płuc. Azbest ma zniknąć w Polsce do 2032 roku. Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości.
Sprawy związane z finansowaniem procedur usuwania azbestu z wrocławskich nieruchomości załatwia Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia z ul. Hubskiej 8-16.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach