Uniwersytety Wrocławski i Medyczny rozważają federalizację. Wydadzą 5 mln zł na zbadanie czy warto

Wroclife • 2022-10-06

5 mln zł w ramach grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki zostanie przeznaczone na zbadanie potencjału płynącego z federalizacji Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Obie uczelnie planują współprace, której celem ma być wzmocnienie potencjału naukowego przy zachowaniu autonomii obu uczelni.

Rektorzy obu uczelni liczą na to, że ścisła współpraca obu uniwersytetów poprawi jakość nauczania i pozytywnie wpłynie na prowadzone projekty naukowe. Uczelnie miałby mieć swoją autonomię, ale na zewnątrz mogłyby być reprezentowane przez jedną osobę, jako jeden duży podmiot.

– Federacja oznacza, że obie uczelnie zachowują swoją tożsamość, są rektorzy obu Uczelni, każda ma swój Senat. Na czele zaś stoi prezydent. Formuła jego wyłonienia pozostaje otwarta – wyjaśnia prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jako argumenty przemawiające za federalizacją wymieniane są m.in. połączenie sił w badaniach w dziedzinach, którymi zajmują się oba uniwersytety. Takim kierunkiem jest na przykład biomedycyna. Rektorzy mają nadzieję też, że współpraca przyczyni się do rozwijania dobrych praktyk w obszarze zarządzania.

Realne korzyści ze współpracy obu uczelni ma teraz zbadać specjalny zespół ekspertów. Na ten cel ma zostać przeznaczone 5 mln zł, które wrocławskie uczelnie otrzymały w ramach ministerialnego grantu.

– To zewnętrzni eksperci bez emocji, wyposażeni w odpowiednie narzędzia, metody, ale też doświadczenie wskażą potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające z połączenia potencjałów. Robienie tego przez nas samych zawsze byłoby obarczone ryzykiem poważnego błędu – wyjaśniał prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Po przeprowadzeniu analiz ostateczną decyzję mają podjąć Senaty obu Uczelni. Pomysłodawcy federalizacji zaznaczają, że projekt jest otwarty i zaproszenie do niego otrzymało całe środowisko akademickiego Wrocławia.

Najpopularniejsze