3010 zł za straty związane z katastrofą na Odrze. Jak można dostać to świadczenie?
ZUS rozpoczął już przyjmowanie wniosków o świadczenie, które ma zostać wypłacone przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty związane z katastrofą ekologiczną na Odrze. Kto może ubiegać się o pieniądze w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze?
Nowe świadczenie wypłacane przez ZUS skierowane jest do konkretnej grupy przedsiębiorców. Pierwszym kryterium jest miejsce prowadzenia działalności. Ze świadczenia w wysokości 3010 zł mogą skorzystać wyłącznie firmy działające w wyznaczonych powiatach przez które przepływa Odra. Na Dolnym Śląsku są to powiaty: głogowski, górowski, legnicki, Legnica (miasto na prawach powiatu), lubiński, oławski, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski oraz sam Wrocław (miasto na prawach powiatu).
Drugim kryterium jest zakres prowadzonej działalności związany z Odrą.
– Pomoc przewidziana w ustawie obejmie między innymi przedsiębiorców, którzy prowadzą nad Odrą działalność między innymi w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji – wylicza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wielu z nich znalazło się w trudnej sytuacji finansowej z uwagi na odwoływane rezerwacje i brak turystów – argumentuje rzeczniczka.
Ostatnim kryterium jest konieczność wykazania niższego przychodu w sierpniu 2022 r., o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022 r. albo sierpniu 2021 r.
Podmioty, które kwalifikują się do tego typu pomocy mogą już składać wnioski na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-PUE. Pomoc ma być wypłacana niezwłocznie po dokonaniu weryfikacji przez urzędników. Co ważne nie podlega ona opodatkowaniu, co oznacza że wskazana kwota jest kwotą, jaką otrzyma przedsiębiorca.
Dodatkowo w ustawie o „szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze” znalazł się przepis wydłużający prawo do dokonywania płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego do dnia 31 marca 2023 r.
Przypomnijmy, że pierwsze doniesienia o zatruciu Odry pojawiły się na przełomie lipca i sierpnia. Służbom przez długi czas nie udawało się ustalić przyczyn masowego śnięcia ryb w rzecze. Kolejne badania wykluczały, że główną przyczyną zanieczyszczenia rzeki miały być zrzuty rozpuszczalnika czy rtęci. Ostatecznie ogłoszono, że za zatrucie ryb odpowiadały algi złociste, które wytwarzają substancje toksyczne dla organizmów żyjących w wodzie.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach