30 mln zł na projekty mieszkańców. Tylko do północy można oddać głos we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim
10 października to ostatni dzień na oddanie głosu w ramach 10. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy decydują w ten sposób o podziale 30 mln zł z budżetu miasta.
W tym roku mieszkańcy Wrocławia mogą wybierać spośród 167 zgłoszonych projektów, z czego 94 osiedlowych i 73 obejmujących swoim zasięgiem co najmniej kilka osiedli.
– Kluczowa jest tu fraza „mieszkańcy Wrocławia”, gdyż żeby głosować nie trzeba być ani zameldowanym, ani pełnoletnim, ani nawet mieć polskiego obywatelstwa. Dlatego do udziału w głosowania zapraszam dzieci, nastolatków i naszych gości z Ukrainy – mówił przed rozpoczęciem głosowania Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej.
Każdy z głosujących może oddać głos na 1 projekt osiedlowy i 1 ponadosiedlowy. Głosowanie odbywa się oczywiście elektronicznie na stronach magistratu (przez całą dobę), a także w puntach stacjonarnych (w godzinach pracy urzędów). Nowością jest punkt przy COM w centrum handlowym Magnolia. Poza tym na głos na karcie papierowej można oddawać też w Centrach Obsługi Mieszkańca: przy ul. Bogusławskiego, Zapolskiej, pl. Nowy Targ oraz al. Kromera.
Wrocławianie znów stawiają na zieleń
Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego największą popularnością cieszą się projekty dotyczące zieleni i rekreacji. W tej kategorii do głosowania zostało dopuszczonych aż 66 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Drugą najliczniejszą kategorią są projekty pieszo-rowerowe, których na liście do głosowania zobaczymy 20. Popularne są też projekty sportowe (16) oraz propozycje stworzenia nowych placów zabaw (11).
Łącznie mieszkańcy Wrocławia zgłosili w tym roku 362 projekty, z czego 167 przeszło weryfikację urzędników i zostało dopuszczonych do głosowania. Projekty, które do 10 października zbiorą najwięcej głosów w ramach głosowania, zostaną sfinansowane z przyszłorocznego budżetu Wrocławia.
W ciągu ostatnich 9 lat na realizację projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego z kasy miasta wydano prawie 200 mln zł. Za te pieniądze zrealizowanych zostały 432 projekty. Co ważne kwota przeznaczana przez magistrat na WBO w ciągu dziesięciu lat wzrosła aż dziesięciokrotnie.
– W 2022 r. do wydania, w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, jest 30 mln zł. To 5 mln zł więcej niż w roku poprzednim - zawuaża Sebastian Wolszczak.
Jak wygląda głosowanie na WBO?
Głosować na projekty WBO można elektronicznie przy pomocy specjalnego formularza na stronie UM Wrocławia. W pierwszej kolejności będziemy musieli wybrać dwa projekty, na które chcemy oddać głos, a następnie podać swoje dane i numer telefonu, na który otrzymamy SMS weryfikacyjny.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
