Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Wroclife • 2022-08-12

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?

Urzędnicy z wrocławskiego magistratu przekonują, że kąpiele na wszystkich kąpieliskach zarządzanych przez miasto są bezpieczne.

– W związku z zapytaniami mieszkańców o jakość wody we wrocławskich basenach oraz kąpieliskach informujemy, że wszystkie zarządzane przez spółkę Spartan obiekty pozostają otwarte, a korzystanie z nich jest bezpieczne. Są to: Morskie Oko, Glinianki, Kłokoczyce, Jeziorowa, Królewiecka i letnia pływalnia Orbita. Miejsca te nie mają kontaktu z Odrą i są usytuowane powyżej poziomu rzeki. Poza tym obserwowana przez nas flora i fauna na tych terenach w żaden sposób nie ucierpiała, a wszystkie kąpieliska są pod stałą kontrolą Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – czytamy w komunikacie Biura Prasowego UM Wrocławia.

Aktualne zakazy dotyczące kąpieli w akwenach można znaleźć też na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W piątek po południu w serwisie prowadzonym przez GIS wszystkie kąpieliska z Wrocławia i Dolnego Śląska oznaczone były kolorem zielonym (kąpiel dozwolona).

foto głowne: fot. Spartan

Najpopularniejsze