Ekolodzy pod oknem Sutryka: „Prezydencie zakochaj się w przyrodzie” [ZDJĘCIA]
Przedstawiciele 22 organizacji skupionych w Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu we wtorek rano zorganizowali pikietę na wrocławskim Rynku. Ekolodzy pod oknami gabinetu, w którym urzęduje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk domagali się, by władze miasta większą wagę przywiązywały do ochrony przyrody.
Manifestacja pod ratuszem była tylko jednym z elementów rozpoczynającej się w mieście kampanii „Dziki Wrocław – dzika przyjemność”, której elementem będą bilbordy rozwieszone w różnych częściach miasta. Koalicja chce w ten sposób zwrócić uwagę władz m.in. na problemy które są następstwem degradacji zieleni w obszarze miejskim.
– Przyroda nie jest biernym tłem dla ludzkich działań. To, jak potraktujemy ją dziś i jutro będzie wpływać na warunki i komfort życia wrocławian i wrocławianek przez kolejne długie i gorące lata w mieście. Dlatego musimy szybko działać póki jest co chronić – przekonuje Weronika Mazurek, koordynatorka kampanii.
Aktywiści we wtorek złożyli do urzędu miejskiego wniosek o objęcie 26 zielonych obszarów miasta prawną ochroną. Chcą, by te miejsca zyskały status użytków ekologicznych lub rezerwatów przyrody, tak by ingerencja ludzka w ich naturalny stan została ograniczona do minimum.
– Liczymy, że prezydent Jacek Sutryk wykaże inicjatywę i troskę o nasza piękną wrocławską przyrodę i zrealizuje nasze postulaty - czyli złoży odpowiednie wnioski w RDOŚ i w radzie miejskiej o utworzenie terenów chronionych. Prezydent ma na odpowiedź na nasze wnioski miesiąc. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, choć liczymy na udaną współpracę, gdyż co mogłoby zniechęcić Prezydenta do celu tak oczywistego i racjonalnego, jak ochrona przyrody? - komentuje Jakub Janas, członek Akcji Miasto, jednego z koalicjantów.
Aktywiści przekonują, że kwestie związane z ochroną przyrody nie powinny mieć barw politycznych i politycy różnych stron muszą w tym aspekcie współdziałać.
– Idą zmiany klimatu. Idą upały, ulewy, a dzika przyroda znika, bo nie wiemy po co ona jest. Jeżeli nie będziemy dostosowywać się do zmian klimatu, jeżeli w naszym mieście nie będzie wody, zieleni, drzew, to my się usmażymy. I wszyscy będziemy smażyć się tak sami, Platforma się będzie smażyć, PiS będzie się smażyć, Ratusz będzie się smażyć i mieszkańcy będą się smażyć – przekonywał Robert Suligowski z wrocławskich Zielonych.
Głównym elementem akcji będzie kampania billboardowa. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć w przestrzeni miejskiej następujące plakaty:
– Każdy z dziś złożonych wniosków zostanie kompleksowo przeanalizowany, jednak już teraz możemy powiedzieć, że zdecydowana większość wskazanych zielonych obszarów jest chroniona planistycznie, bądź dodatkowo ustawowo – czytam w oświadczeniu wydanym przez Urząd Miejski Wrocławia.
Urzędnicy tłumaczą, że część z obszarów, o których mówili społecznicy jest już chroniona poprzez ustawowe formy ochrony przyrody. Przykładowo o obszarem Natura 2000 objęte są Wyspa Opatowicka, Las Rędziński, Las Strachociński z okolicznymi łąkami czy tereny wodonośne, a kolejne 5 obszarów jest właśnie w trakcie badania zleconego przez miasta pod kątem walorów przyrodniczych. – Od wyników tych badań zależy czy będziemy mogli wystąpić do RDOŚ-u o ustanowienie dodatkowej formy ochrony przyrody na tych obszarach – komentują urzędnicy.
ZOBACZ TEŻ:
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.

.jpeg)