Linia 302 wraca na kolejową mapę. Ma skrócić podróż z Wrocławia do Jeleniej Góry

Julia Lenar • 2026-05-28 Linia 302 wraca na kolejową mapę. Ma skrócić podróż z Wrocławia do Jeleniej Góry

Rusza rewitalizacja pierwszego odcinka linii kolejowej nr 302. Docelowo trasa przez Bolków ma stać się alternatywnym połączeniem Wrocławia z Jelenią Górą.

Po trzech dekadach przerwy pociągi pasażerskie mają wrócić na trasę Marciszów – Bolków – Strzegom. Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął prace przy rewitalizacji pierwszego odcinka linii kolejowej nr 302 – między Grabiną Śląską a Roztoką.

W skrócie

  • Samorząd Dolnego Śląska rozpoczął rewitalizację pierwszego odcinka linii kolejowej nr 302.
  • Prace obejmują fragment Grabina Śląska – Roztoka o długości 4,9 km.
  • Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „TOR” Sp. z o.o.
  • Pierwszy etap ma kosztować około 14 mln zł i zakończyć się w sierpniu 2026 roku.
  • Docelowo trasa przez Bolków ma stworzyć alternatywę dla połączeń Wrocław – Jelenia Góra.

Inwestycja jest realizowana w ramach programu „Dolny Śląsk na dobrych torach”. Jej celem jest przywracanie regionalnych połączeń kolejowych i ograniczanie wykluczenia komunikacyjnego mniejszych miejscowości.

Alternatywna trasa z Wrocławia do Jeleniej Góry

Linia nr 302 ma znaczenie nie tylko lokalne. Po zakończeniu całego przedsięwzięcia ma stać się częścią alternatywnego połączenia kolejowego między Wrocławiem a Jelenią Górą, omijającego ograniczenia na trasie przez Wałbrzych.

Według zapowiedzi Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei po kompleksowym wykonaniu linii 302 podróż z Wrocławia do Jeleniej Góry będzie można skrócić o 20, a nawet 30 minut. Obecnie przejazd zajmuje około dwóch godzin, a docelowo miałby trwać około 1 godziny i 30–40 minut.

– To byłaby bardzo atrakcyjna oferta dla mieszkańców Wrocławia i impuls dla terenów powiatu karkonoskiego – podkreśla Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

Dwa etapy rewitalizacji linii 302

Prace zostały podzielone na dwa główne etapy. Pierwszy obejmuje blisko pięciokilometrowy odcinek między Grabiną Śląską a Roztoką. To właśnie tam rozpoczęła się realizacja inwestycji.

  • Etap I: Grabina Śląska – Roztoka, 4,9 km. Zakres robót obejmuje demontaż starego torowiska, budowę nowego toru wraz z podsypką, odmulenie rowów melioracyjnych, poprawę odwodnienia oraz modernizację przepustów.
  • Etap II: Roztoka – Bolków – Marciszów, około 27 km. Na tym fragmencie prowadzone są prace przygotowawcze i inwentaryzacyjne, w tym ocena obiektów inżynieryjnych oraz wskazanie drzew do wycinki.

Umowę na pierwszy etap podpisano z Przedsiębiorstwem Remontowo-Budowlanym „TOR” Sp. z o.o. Wartość zadania wynosi około 14 mln zł. Zakończenie prac na odcinku Grabina Śląska – Roztoka zaplanowano na sierpień 2026 roku.

Pierwsza taka technologia w zarządzie DSDiK

Rewitalizowany odcinek ma być pierwszą linią w zarządzie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei wykonaną w technologii bezstykowej. Takie rozwiązanie ogranicza charakterystyczny stukot kół, poprawia komfort podróży, zmniejsza hałas i ogranicza zużycie taboru.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie mają poruszać się po tym odcinku z prędkością do 80 km/h, a składy towarowe z prędkością do 60 km/h.

Kolej jako impuls dla turystyki

Powrót pociągów na trasę Marciszów – Bolków – Strzegom ma poprawić codzienne dojazdy mieszkańców, ale też wzmocnić turystykę w tej części Dolnego Śląska. Dzięki połączeniu łatwiej dostępne mają być m.in. Zamek w Bolkowie, Zamek w Roztoce oraz dawne założenie dworsko-folwarczne w Jugowej.

Samorząd województwa przekonuje, że inwestycja ma być również impulsem gospodarczym dla miejscowości położonych poza głównymi trasami komunikacyjnymi. Powrót kolei po 30 latach ma oznaczać lepszy dostęp do pracy, edukacji, usług i atrakcji turystycznych.

– Nie marnujemy ani złotówki. Dzięki oszczędnościom z wcześniejszych zadań i współpracy z Ministerstwem Infrastruktury sprawiliśmy, że środki z KPO zostają na Dolnym Śląsku i pracują dla mieszkańców – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Najpopularniejsze

Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video

Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video

W sobotę (20 czerwca 2026 r.) Fontanna Multimedialna we Wrocławiu uległa poważnej awarii po uderzeniu pioruna w główny gejzer wodny. Uszkodzeniu uległa część instalacji, a pokazy zostały ograniczone.
przeczytaj więcej
Dziwidło olbrzymie  - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód

Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód

Jeśli dziś zaglądacie do kwitnącego dziwidła, możecie zauważyć, że odsłania ono więcej niż jeszcze wczoraj. To jednak nie przypadek ani kolejny etap widowiskowego kwitnienia, lecz efekt zaplanowanych działań zespołu botaników.
przeczytaj więcej
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo

Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo

Nowy sklep internetowy Kolei Dolnośląskich ma być najszybszą i najwygodniejszą metodą kupna biletów na regionalne pociągi. Czym będzie wyróżniał się własny system sprzedaży KD?
przeczytaj więcej
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny

Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny

Wakacje to czas wyczekiwany przez dzieci i dorosłych. To miesiące podróży, wypoczynku nad wodą, leśnych wędrówek i aktywności na świeżym powietrzu. Aby letni relaks kojarzył się wyłącznie z dobrymi wspomnieniami, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. O tym, jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z uroków lata, będzie można przekonać się podczas rodzinnego pikniku edukacyjnego „Bezpieczne wakacje”, organizowanego przez Hydropolis we Wrocławiu.
przeczytaj więcej