Nowa kanalizacja dla Kłokoczyc. Inwestycja przekroczyła już półmetek

MATERIAŁ PARTNERA • 2026-05-07 Nowa kanalizacja dla Kłokoczyc. Inwestycja przekroczyła już półmetek

120 budynków, w których mieszka łącznie ok. 500 osób, zostanie podłączonych do nowej kanalizacji sanitarnej powstającej na wrocławskich Kłokoczycach. Prace są już zaawansowane w ponad 65 proc. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec tego roku.

W ramach inwestycji prowadzonej przez MPWiK trwa budowa 5,5 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do granic posesji, 430 metrów kanalizacji deszczowej oraz 300 metrów nowej sieci wodociągowej. Dodatkowo zmodernizowanych zostanie 400 metrów istniejącego wodociągu. Inwestycja obejmuje ul. Kłokoczycką, Złotej Lilii, Kameliową, Czerwonych Maków, Czerwonej Róży oraz Białych Goździków.

– To inwestycja, która realnie poprawi jakość życia mieszkańców Kłokoczyc i uporządkuje gospodarkę wodno-ściekową na całym osiedlu. Po jej zakończeniu kolejne domy zyskają możliwość podłączenia do miejskiej sieci, co jest ważnym krokiem w rozwoju tej części Wrocławia – podkreśla Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa MPWiK Wrocław.

Wykonawca zakończył już praktycznie wszystkie prace na bocznych ulicach. Obecnie roboty koncentrują się na głównym ciągu ul. Kłokoczyckiej, gdzie prowadzone są m.in. działania związane z budową rurociągu tłocznego.

Zmiany w organizacji ruchu. Objazdy i ruch wahadłowy

Na czas realizacji kolejnych etapów inwestycji wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. Dzięki poszerzeniu jezdni o płyty betonowe przejazd ul. Kłokoczycką będzie możliwy w formie ruchu wahadłowego na odcinku od skrzyżowania z ul. Złotej Lilii do pętli autobusowej.

Dostęp do osiedla możliwy jest również drogami tymczasowymi przygotowanymi specjalnie na czas inwestycji:

  • od strony Sołtysowic – ulicami Sołtysowicką i Starodębową,
  • od strony Pawłowic – ulicą Kameliową.

Dobra wiadomość dla pasażerów komunikacji miejskiej: autobus linii 147 kursuje bez zmian i nadal dojeżdża do pętli autobusowej.

Blisko 30 milionów złotych na inwestycję

Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 30 mln zł brutto. Zdecydowana większość środków – prawie 28 mln zł – pochodzi z budżetu MPWiK oraz funduszy unijnych w ramach programu FEnIKS. Pozostałe ok. 2 mln zł zapewnił Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Po zakończeniu prac mieszkańcy zyskają nie tylko nową infrastrukturę podziemną. Nawierzchnie ulic zostaną odtworzone w standardzie wyższym niż dotychczas, co dodatkowo poprawi komfort poruszania się po osiedlu.

Najpopularniejsze