Wrocław: Urzędnicy rozdadzą mieszkańcom 600 tys. zł. Warunek: trzeba łapać deszczówkę

Wroclife • 2025-04-24 Wrocław: Urzędnicy rozdadzą mieszkańcom 600 tys. zł. Warunek: trzeba łapać deszczówkę

W poniedziałek rusza kolejna edycja dobrze znanego we Wrocławiu programu „Złap Deszcz”. Wrocławski magistrat przygotował tym razem 600 tys. zł, które trafią do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które będą chciały zakupić lub wybudować instalacje do łapania i gromadzenia wody deszczowej.

Pojedynczy mieszkaniec może otrzymać 5-8 tys. zł dofinansowania do inwestycji, zaś wspólnota lub spółdzielnia może liczyć nawet na 10 tys. zł. Inwestor będzie jednak z własnej kieszeni pokryć 20% kosztów inwestycji. Dofinansowanie od miasta można przeznaczyć na zbiorniki naziemne przyrynnowe, zbiorniki podziemne, studnie chłonne, dachy retencyjne (zielone/żwirowe) lub ogrody deszczowe. Wsparcie obejmuje nie tylko zakup elementów systemu deszczowego, ale również montaż, roboty ziemne oraz odtworzenie nawierzchni po zakończeniu prac.

Wrocławski magistrat od lat promuje ideę gromadzenia wody deszczowej i jej wykorzystywanie przez mieszkańców.

– Dzięki temu mniej wody ucieka do kanalizacji, a więcej zasila glebę i wody gruntowe. Do tego dochodzą oszczędności – podlewanie ogrodu czy roślin domowych wodą z beczki zamiast z kranu to mniejsze rachunki i bardziej ekologiczne podejście – tłumaczy Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii UMW.

Od początku funkcjonowania, w ramach programu „Złap Deszcz” wrocławski magistrat wydał już 2,8 mln zł na wykonanie 950 instalacji proekologicznych. Wnioski do najnowszej edycji można będzie składać od poniedziałku, 28 kwietnia 2025 r. – osobiście (w COM przy ul. Bogusławskiego), pocztą lub poprzez ePUAP.

Najpopularniejsze