Wrocław: 72 nowych policjantów złożyło ślubowanie w Ratuszu [ZDJĘCIA]

Wroclife • 2025-03-06 Wrocław: 72 nowych policjantów złożyło ślubowanie w Ratuszu [ZDJĘCIA]

W minioną środę na ulicy można było zobaczyć przemarsz kilkudziesięciu policjantów. W grupie znajdowało się 72 funkcjonariuszy, którzy we wrocławskim Starym Ratuszu złożyli ślubowanie i oficjalnie rozpoczęli swoją służkę.

– Uroczystość ślubowania to pierwsze ważne wydarzenie w karierze nowych policjantów. Przygotowując się do tej uroczystości, każdy nowo przyjęty funkcjonariusz poznaje zasady musztry i ceremoniału policyjnego, by w uroczysty sposób, w towarzystwie członków rodzin i przyszłych przełożonych, wypowiedzieć słowa Roty – mówi st. asp. Aleksandra Pieprzycka z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Grupa aktualnie przyjęta w szeregi policji to mundurowi, którzy 27 lutego zakończyli proces rekrutacji. Przed rozpoczęciem służby musieli jeszcze złożyć uroczyste ślubowanie, którego treść to:

  • "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

Teraz policjanci będą dalej kształcić się w roli policyjnych kursantów. Przed nimi kilkumiesięczny proces szkolenia, po którym zostaną przydzieleni do konkretnych jednostek w powiatach. Wśród 72 nowych funkcjonariuszy znalazło się 26 kobiet.

– Służba w Policji to nie tylko stabilizacja zatrudnienia oraz wysokie zarobki dla nowo przyjętych funkcjonariuszy, ale również możliwość rozwoju i awansu zachęca do wstąpienia w nasze szeregi. Policjant, to zawód dla ludzi z pasją. Bardzo wymagający, ale i dający wiele satysfakcji, bo szacunek osób, którym niesiemy pomoc, bywa bezcenny. Dzięki służbie w Policji można realnie i osobiście wpłynąć na to, by życie było bezpieczniejsze dla nas, naszych najbliższych i społeczeństwa – mówi st. asp. Aleksandra Pieprzycka.

Według obecnych przepisów policjantem może być wyłącznie obywatel Polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i korzystający z pełni praw publicznych. Ponadto kandydat powinien posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Musi też zadeklarować gotowość podporządkowania się szczególnej dyscyplinie służbowej.

Osoby zainteresowane pełnieniem służby w Policji mogą złożyć osobiście komplet dokumentów w Wydziale Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przy ul. Połbina 1, bądź w komendach miejskich i powiatowych woj. dolnośląskiego. Najbliższa rekrutacja trwa do 15 kwietnia.

tagi:

Najpopularniejsze