Krańcówka tramwajowa na Gaju pójdzie w zapomnienie. Rusza projektowanie przedłużenia linii do szpitala przy Borowskiej
Ruszają prace związane z zaprojektowaniem linii tramwajowej oraz nowej pętli przy ul. Borowskiej. Będzie to przedłużenie obecnej trasy na Gaj, dzięki czemu zniknie krańcówka, a linię wreszcie będą mogły obsługiwać standardowe tramwaje.
Spółka Wrocławskie Inwestycje rozstrzygnęła już przetarg na przygotowanie kompletnej dokumentacji budowy nowej trasy. Linia ma być przedłużeniem obecnej trasy na Gaj. Od miejsca dzisiejszej mijanki pobiegnie ul. Działkową, a następnie skręci w lewo w Borowską i pobiegnie terenem dzisiejszych parkingów przy USK i Uniwersytecie Medycznym.
Za przygotowanie projektu odpowiada firma Infra – Centrum Doradztwa z Warszawy, która jako jedna z czterech stanęła do przetargu. Miasto za przygotowanie projektu zapłaci ponad 2,3 mln zł. Na nowej trasie zaplanowano trzy przystanki: przy skrzyżowaniu Borowskiej z Działkową, przy Wydziale Farmacji (przystanek Długopolska) oraz przy samym szpitalu. Tu też ma powstać klasyczna pętla, która umożliwi kursowanie na Gaj zwykłego taboru (obecnie, ze względu na mijankę, linię mogą obsługiwać tylko tramwaje dwukierunkowe).
Projektant na przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwoleń będzie miał 20 miesięcy. Po tym czasie Wrocławskie Inwestycje będą mogły zlecić prace budowlane.
Przyszła pętla przy ul. Borowskiej zapewni nie tylko wygodny dojazd do szpitala, ale w przyszłości ma szansę stać się dużym węzłem przesiadkowym. PKP ma w planach rozbudowę sąsiadującej ze szpitalem towarowej obwodnicy Wrocławia, na której mógłby zostać uruchomiony ruch pasażerski obsługujący południowe osiedla Wrocławia (linia przecina m.in. ul. Grabiszyńską, Hallera, Racławicką, Karkonoską oraz Bardzką).
Miasto ma również w planach rozbudowę sieci tramwajowej o tzw. odcinek Borowska-Centrum. Linia ta miałaby być przedłużeniem linii biegnącej dziś ul. Borowską do Glinianej. Tramwaje na tej trasie miałby się zatrzymywać na przystankach: przy Aquaparku, skrzyżowaniu ze Śliczną, ROD Bajka, a następnie linia łączyłaby się z tą obecnie projektowaną.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

