Wrocław wywalczył dofinansowane na modernizację energetyczną trzech szkół
Wrocław otrzyma 7,5 mln zł z Unii Europejskiej na modernizację energetyczną trzech szkół. Miasto dołoży do projektu 7 mln zł. Za te pieniądze wykonane zostaną termomodernizacje, remonty elewacji, docieplenia ścian, wymiany okien i drzwi, a nawet przebudowa bloku sportowego.
Projekt „Modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych budynków oświatowych w Gminie Wrocław” wyceniony został w sumie na ok. 14,5 mln złotych. W jego ramach wyremontowane mają zostać:
-
Liceum Ogólnokształcącego nr IV przy ul. Świstackiego,
-
Zespół Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida,
-
Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella.
– Są to placówki niezwykle ważne na edukacyjnej mapie Wrocławia. Placówki z tradycjami oraz wyjątkowymi wnętrzami, które wymagają termomodernizacji i remontu. Nie da się ukryć, że tego typu prace w zabytkowych przestrzeniach są niezwykle kosztowne. Dlatego cieszymy się, że udało nam się pozyskać unijne dofinansowanie i to w maksymalnej kwocie, jaka była do uzyskania – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Pozyskana przez miasto kwota dofinansowania to maksymalna wysokość dotacji, jaką można było uzyskać w tej edycji programu. Unijne pieniądze muszą zostać wydane na modernizację energetyczną budynkó.
– W tym przypadku mogliśmy złożyć tylko jeden projekt – i tak zrobiliśmy. Wystąpiliśmy też o maksymalną możliwą kwotę dofinansowania – i ją otrzymaliśmy. Jak również mogliśmy aplikować wyłącznie na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, które są zabytkiem. Wybraliśmy budynki, w których funkcjonują placówki oświatowe – wyjaśnia Dorota Olearnik, dyrektor Wydziału Zarządzania.
Remonty w trzech szkołach mają zostać przeprowadzone do końca wakacji 2025 roku. Zarząd Inwestycji Miejskich ma już gotową dokumentację projektową i niezbędne pozwolenia.
– Do końca tego roku sukcesywnie będziemy ogłaszać przetargi na realizację tych prac. Dla każdej szkoły osobny – zapowiada Maciej Krzonkalla z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Termomodernizacja oraz wymiana okien i drzwi ma poprawić efektywność energetyczną budynków, a co za tym idzie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Przy okazji modernizacji w szkołach przeprowadzone będą mogły być też inne prace np. w IV LO zostanie przeprowadzona renowacja lukarny dachowej, w ZSZ przy Dawida przebudowa bloku sportowego, a przy Worcella remont z malowaniem sufitów i ścian sali gimnastycznej.
– Już nie możemy się doczekać kiedy ruszą prace remontowe. Wierzymy, że po ich przeprowadzeniu nasza placówka zmieni się nie do poznania. Ta termomodernizacja, to obecnie najważniejsza nasza „potrzeba remontowa” – przyznaje Małgorzata Górny, dyrektorka IV LO we Wrocławiu.
Inwestycje edukacyjne to od lat pokaźna część budżetu miasta. Magistrat jednak nie poprzestaje tylko na wydawaniu pieniędzy z podatków pozyskanych od mieszkańców, ale aktywnie stara pozyskiwać się pieniądze na ten cel z innych źróeł.
– Ostatnie 5 lat, to czas skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych na projekty edukacyjne. A było i jest to niezwykle ważne biorąc pod uwagę, że subwencja oświatowa wynosi zaledwie ok. 50% wszystkich wydatków. A potrzeby są duże. Dzięki tym środkom możemy podwyższać jakość wrocławskiej edukacji – mówi Renata Granowska, była wiceprezydent Wrocławia, która do lutego tego roku nadzorowała Departament Edukacji.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Czy zarabiasz więcej od przeciętnego Polaka? Są nowe dane GUS
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.


