Ważna deklaracja przyszłych radnych miejskich i wojewódzkich: Do Wrocławia wróci wspólny bilet na MPK i kolej

Bartosz Senderek • 2024-04-18 Ważna deklaracja przyszłych radnych miejskich i wojewódzkich: Do Wrocławia wróci wspólny bilet na MPK i kolej

Politycy Platformy Obywatelskiej, którzy w zbliżającej się kadencji mają przejąć władzę w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Radzie Miejskiej Wrocławia, w czwartek zadeklarowali, że jednym z ich priorytetów będzie przywrócenie wspólnego biletu na wrocławskie MPK i regionalne połączenia kolejowe.

Podobne rozwiązanie, zgodnie z którym na biletach MPK mieszkańcy mogli podróżować w granicach miasta pociągami, działało we Wrocławiu do 2021 roku. Niestety później w wyniku braku porozumienia władz miasta i spółek kolejowych, w których udziały mają władze województwa (w jednym samorządzie rządziła koalicja PO, Lewicy i grupy radnych Jacka Sutryka, w drugim PiS i Bezpartyjnych Samorządowców) umowy nie przedłużono.

Ostatnie wybory samorządowe zmieniły samorządowy układ Wrocławia. W radzie miejskiej samodzielną większość zyskała Koalicja Obywatelska, która może również mieć wsparcie klubu Jacka Sutryka i Lewicy. Do jeszcze większych zmian w nowej kadencji dojdzie w sejmiku wojewódzkim, gdzie największy klub będzie miała Koalicja Obywatelska, która będzie mogła współrządzić w koalicji z Trzecią Drogą (lub, co dużo mniej prawdopodobne, w innej konfiguracji z Lewicą albo Bezpartyjnymi Samorządowcami).

Jeszcze przed startem nowej kadencji politycy Platformy Obywatelskiej, postanowili zadeklarować, że jednym z ich priorytetów będzie wdrożenie wspólnego biletu dla aglomeracji wrocławskiej.

Mówiąc o bilecie aglomeracyjnym mówimy o mieszkańcach powiatów wokół Wrocławia i o mieszkańcach Wrocławia. Aby to skutecznie zadziałało i miało odkorkować Wrocław, bilet aglomeracyjny musi przysługiwać też mieszkańcom okolicznych miejscowości. Tak, aby oni mogli kupić bilet kolejowy, który będzie obowiązywał także w tramwajach i autobusach, i w drugą stronę aby bilet Urbancard obowiązywał w pociągach na terenie Wrocławia powiedział Marek Łapiński, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej, który powiedział że projekt sejmikowej uchwały w tej sprawie jest już gotowy. – Już wkrótce w sejmiku będzie nowa reprezentacja, będzie nowy marszałek i ta oferta biletu aglomeracyjnego wróci – zapowiedział polityk.

Pomysł popierają też radni Platformy Obywatelskiej, którzy zostali wybrani do nowej Rady Miejskiej Wrocławia.

Przeszłość jest za nami, my z ufnością i spokojem patrzymy w przyszłość. Mamy po swojej stronie wolę, mamy po swojej stronie wszelkie narzędzia współpracy ze wszystkimi szczeblami samorządu administracyjnego. Jesteśmy przekonani, że bilet aglomeracyjny stanie się faktem – zapowiedziała radna Agnieszka Rybczak, która zadeklarowała, że radni PO będą opowiadać się nie tylko za wspólnym biletem, ale kontynuacją rozwoju połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku.

Na konferencji prasowej z radnymi Platformy Obywatelskiej pojawił się też prezydent Jacek Sutryk, który walczy o reelekcję w II turze wyborów.

Koalicja Prawa i Sprawiedliwości i Bezpartyjnych, która co do zasady była, w myśl także pewnej doktryny PiS-u koalicją antysamorządową, nie współpracowała dobrze z samorządami, a miastem Wrocław w szczególności. Myślę, że teraz będziemy mieli do czynienia z nowym i mądrym otwarciem – zadeklarował prezydent Wrocławia.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej