Wrocław: Wychowankowie domów dziecka zamieszkali w mieszkaniach od dewelopera [ZDJĘCIA]

Wroclife • 2024-02-23 Wrocław: Wychowankowie domów dziecka zamieszkali w mieszkaniach od dewelopera [ZDJĘCIA]

11 pełnoletnich wychowanków domów dziecka zamieszkało w 4 mieszkaniach na jednym z nowych osiedli deweloperskich we Wrocławiu. Mieszkania zostały wynajęte im na preferencyjnych na 2 lata. To czas, w którym młodzi ludzie będą mogli się usamodzielnić i bez stresu poszukać własnego lokum.

Udostępnione wychowankom mieszkania to dar Fundacji Hossanova powiązanej z deweloperem o tej samej nazwie. Fundacja nie tylko przekazała urządzone mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchniach od 56 m2 do 73 m2, ale również sfinansuje wsparcie opiekunów, szkolenia i możliwość rozwoju zainteresowań podopiecznych.

- Jesteśmy na terenie, gdzie Fundacja dysponuje czterema mieszkaniami, w tych mieszkaniach jest 11 samodzielnych pokoi, w których mogą zamieszkać nasi podopieczni. To oni mogą powiedzieć, czy ta fundacja jest potrzebna. Chcemy z nimi współpracować, chcemy, żeby po tym, kiedy opuszczą nasze mieszkania, byli samodzielni, pewni siebie, odważni, żeby mogli walczyć z przeciwnościami losu - mówiła podczas piątkowej wizyty na osiedlu Barbara Piotrowska, prezeska Fundacji Hossanova.

Podopieczni mają mieszkać na osiedlu maksymalnie przez dwa lata (fundacja przewiduje możliwość przedłużenia tego terminu, ale jedynie ze szczególnych powodów). By stopniowo uczyć młodych ludzi samodzielności, fundacja przez pierwsze 3 miesiące nie będzie pobierać od nich żadnych opłat, później ma być od nich pobierana symboliczna opłata.

- Każdy zasługuje na równy start, na równe szanse, by wchodzić w dorosłość na równych zasadach. Nie ma mowy o równych szansach bez zapewnienia młodym dorosłym dachu nad głową – komentuje Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia. – Dlatego chcę bardzo nisko się ukłonić i bardzo podziękować za to niezwykłe działanie Fundacji Hossanova. Chcę podziękować deweloperowi – brakuje nam w Polsce przedsiębiorców, biznesmenów społecznie zaangażowanych. To działanie piękne, wspaniałe za co bardzo dziękujemy. Przy okazji apeluję: we wrocławskich placówkach jest obecnie około 400 dzieci, one czekają na rodziny, bo nic nie zastąpi dzieciom ciepła rodzinnego – dodał.

Mieszkania tymczasowe dla wchodzących w dorosłość wychowanków pieczy zastępczej nie są we Wrocławiu nowością. Do tej pory w mieście funkcjonowało już 5 takich miejsc, w których zamieszkuje 39 osób. Tylko w tym roku domy dziecka i rodziny zastępcze we Wrocławiu opuścić ma ok. 20 młodych osób. Wrocławski magistrat zapewnia, że każda z tych osób może liczyć na wsparcie miasta w zakresie zamieszkania oraz kontynuacji nauki.

Najpopularniejsze

United States|NA