We Wrocławiu powstało pierwsze mieszkanie wspomagane. Siedmioro lokatorów nauczy się w nim samodzielności
Maja, Kasia, Ania, Piotr, Robert, Andrzej i Krzysztof – to lokatorzy pierwszego mieszkania wspomaganego prowadzonego przez wrocławski MOPS i stowarzyszenie „Ostoja”. Lokatorzy, osoby z różnymi niepełnosprawnościami, będą mogli tu pod okiem specjalistów nauczyć się samodzielnego gospodarowania.
Projekt prowadzony jest w jednej z wrocławskich kamienic. Na potrzeby lokatorów przygotowane i wyposażone zostało 135-metrowe mieszkanie (połączone z dwóch) składające się z 6 pokoi oraz podwójnych kuchni, WC i łazienki. Znajduje się ono na I piętrze, jednak z uwagi na specjalne potrzeby mieszkańców, klatka schodowa już została wyposażona w specjalistyczną windę.
Docelowo w mieszkaniu będzie mogło mieszkać siedmioro lokatorów. Przewidziano dwa osobne skrzydła: pierwsze dla 4 mężczyzn, w drugim zamieszkać mają 3 kobiety. Lokatorzy mogą korzystać także ze wspólnych część, w tym z przytulnego salonu, w którym są kanapy, stolik, telewizor i wyjście na balkon. Mieszkanie jest ładnie urządzone i wykończone kojącymi naturalnymi barwami. Nad jego kształtem pracowały ekipy wykończeniowe oraz pracownicy stowarzyszenia.
Samo przygotowanie mieszkania trwało około miesiąc. Koszt jego dostosowania i pierwszego roku funkcjonowania ma zamknąć się w kwocie ok. pół miliona złotych.
– To jest moment, kiedy jako urzędnik czuję się spełniony – gdy mieszkańcy otrzymują kolejny rodzaj wsparcia – mówił w poniedziałek, podczas otwarcia mieszkania Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – My dążymy do tego, by wszyscy mogli samodzielnie funkcjonować mimo niepełnosprawności, czy innych sytuacji, które się im zdarzyły w życiu. To mieszkanie ma taka rolę spełniać. To jest miejsce dla siedmiu osób z niepełnosprawnościami, to mieszkanie to jeden z elementów usamodzielniania osób wykluczonych – dodał dyrektor.
Mieszkania wspomagane i treningowe to w Polsce nowość. Ich zakładanie umożliwia nowelizacja przepisów o pomocy społecznej z listopada ubiegłego roku. Są to formy pomocy społecznej, przygotowujące, przy wsparciu specjalistów, osoby w nich przebywające do prowadzenia niezależnego życia lub wspierającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Z pomocy w formie mieszkań mogą korzystać osoby pełnoletnie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.
Lokatorzy wrocławskiego mieszkania mogą liczyć na specjalistyczne wsparcie. Choć cała siódemka posiada orzeczenia o niepełnosprawności, wszyscy wspaniale funkcjonują w społeczeństwie i chcą się rozwijać pod okiem trenerów i opiekunów. Sześcioro z nich ma pracę i uczestniczy w zorganizowanych zajęciach.
– W końcu mogę być samodzielny. Nie, że mama wszystko robi, teraz ja robię wszystko! – mówi Robert, lokator mieszkania.
– Bardzo mi się ty podoba – dopowiada Kasia, która ma trudności z chodzeniem. – Jest ładnie, (mieszkanie – przyp. red.) jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych no i przede wszystkim mieszkanie jest na pierwszym piętrze – dodaje mieszkanka.
Lokatorami opiekować się na co dzień będą wolontariusze Stowarzyszenia „Ostoja”.. Koordynatorami mieszkania są Witold i Sylwia, regularnie pojawiać się tu będą także psycholożki Ewelina i Agnieszka, które będą pełnić funkcję trenerek samodzielności.
Zgodnie z przepisami mieszkanie treningowe lub wspomagane przysługuje m.in. osobom zaburzeniami psychicznymi, w kryzysie bezdomności, opuszczającym rodziny zastępcze, ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, a także niektórym cudzoziemcom. W mieszkaniach wspomaganych pomoc powinny uzyskać przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami w tym fizycznymi, zaburzeniami psychicznymi, w podeszłym wieku i przewlekle chore. Wsparcie jest udzielane na określony czas, jednak w niektórych przypadkach może zostać przyznane na stałe.
Podstawą przyznania mieszkania jest decyzja administracyjna, która może zostać wydana dopiero po wydawana po dokonaniu ustaleń między podmiotem kierującym (MOPS), podmiotem prowadzącym (aktualnie jest to „Ostoja”) oraz przyszłym mieszkańcem. Te ustalenia nazywane są „kontraktem mieszkaniowym”, w ramach którego opisuje się między innymi cel i okres pobytu, rodzaj wsparcia, kwestie odpłatności/partycypacji w kosztach, sposoby zgłaszania nieobecności, uprawnienia mieszkańców oraz zobowiązanie do przestrzegania regulaminu i sposób realizacji programu usamodzielniania się.
We Wrocławiu projekt jest finansowany przez MOPS a realizowany przez Stowarzyszenie „OSTOJA”. w 2023 roku stowarzyszenie na otrzymało 100 tys. zł na dostosowanie i doposażenie lokalu, a w 2024 roku na prowadzenie otrzyma kwotę 369,600 tys. zł (w sumie niemal pół miliona złotych).
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.


