We Wrocławiu powstaje nowy ośrodek dla bezdomnych za 10 mln zł. Obiekt zaopiekuje się 80 osobami [WIZUALIZACJE]
To już pewne. Na wrocławskim Księżu Wielkim powstanie nowy Ośrodek Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności. Placówka ma być gotowa wiosną 2025 roku i móc zaopiekować się 80 osobami. Koszy inwestycji to nieco ponad 10 mln zł.
Ośrodek powstaje przy ul. Popielskiego 8. Jego budowa jest odpowiedzią Miasta Wrocławia na zmianę przepisów z 2018 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ustaliło wówczas nowe standardy noclegowni, schronisk i ogrzewalni organizowanych przez samorządy.
– Opieka nad osobami w kryzysie bezdomności jest obowiązkiem miasta. Wynika to z zapisów ustawowych. Staramy się to robić kompleksowo, w oparciu o wiele lokalizacji na terenie Wrocławia. Z doświadczenia wiemy, że im szybciej udzielimy wsparcia i pomocy osobom w kryzysie bezdomności, tym większe szanse, że uda im się z tego wyjść. Miejsce przy Popielskiego to nie tylko noclegownia ale także poprawa układu drogowego w bezpośredniej okolicy – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.
Nowy ośrodek ma spełniać wszelkie aktualne wymogi i być przyjaznym dla podopiecznych, a także środowiska i okolicznych mieszkańców.
– Nowy obiekt będzie prosty, ale zarazem nowoczesny. Energooszczędny, dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu i pompie ciepła, ale też przyjazny dla środowiska – powstaną ogrody deszczowe, zbiornik na deszczówkę do podlewania zieleni, nawierzchnie przepuszczalne. W budynku powstaną sale szkoleniowe, świetlica, pralnia i część magazynowa. Dzięki tej inwestycji zmieni się również sama ulica Popielskiego, która zyska nowy układ drogowy, z chodnikiem i oświetleniem – mówi Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Przedstawiciele urzędu miejskiego przekonują, że nowa placówka nie powinna generować żadnych niedogodności dla obecnych mieszkańców Księża. Zauważają przy tym, że obecnie działająca noclegownia tuż obok dworca PKP przy ul. Małachowskiego przez 14 lat działalności nie generowała skarg mieszkańców.
Pracownicy wrocławskiego MOPS-u chcą przełamać stereotyp osoby bezdomnej, jako człowieka który wpędził się w ten stan niejako na własne życzenie. Zauważają, że do ośrodka często trafiają osoby pracujące, które po prostu na którymś etapie życia sobie nie potrafiły poradzić.
– Blisko połowa mieszkańców noclegowni to osoby aktywne zawodowo. Podejmują zatrudnienie w podmiotach ekonomii społecznej to np. spółdzielnia socjalna i na otwartym rynku pracy. Część z nich ma szansę na udział w projekcie Droga do Domu. To blisko 100 miejsc w mieszkaniach służących usamodzielnianiu osób w kryzysie bezdomności – tłumaczy Joanna Kot, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Do wrocławskiej noclegowni trafiają zwykle osoby, które są stosunkowo krótko w kryzysie bezdomności. Jeśli w ciągu dwóch pierwszych dwóch lat otrzymają zindywidualizowaną pomoc, mają szansę się usamodzielnić i wrócić do społeczeństwa.
Obecnie na terenie Wrocławia działa w sumie 14 placówek pomocowych. Ośrodek Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności to inwestycja realizowana w trybie „projektuj i buduj”. Jest realizowana ze środków Miasta Wrocław oraz z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat, Banku Gospodarstwa Krajowego, które wynosi blisko 7,4 mln zł. Całkowity koszt budowy to ponad 10 mln zł.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


