Śluza Ratowice wreszcie otwarta dla pieszych

Wroclife • 2023-09-27 Śluza Ratowice wreszcie otwarta dla pieszych

Od środy, 27 września piesi znów mogą korzystać z kładki nad Odrą na terenie stopnia wodnego Ratowice. Węzeł komunikacyjny w tym miejscu był do tej pory wyłączony ze względu na trwające tam remonty.

Z przejścia przez śluzę można korzystać zgodnie z ustalonym przez zarządcę tego terenu regulaminem. Przejście otwarte jest w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października) w godz. 7:00 – 21:00, zaś w sezonie zimowym jego działalność będzie skrócona do godzin 8:00 – 17:00. Poza tymi godzinami bramy umożliwiające wejście na jaz będą zamknięte.

Jak tłumaczą nam urzędnicy z Wód Polskich godzinowe ograniczenia dostępu związane są z nieodpowiednim zachowanie osób, które przychodziły tu w nocy. – Wszystko dlatego, że teren stopnia wodnego Ratowice był też miejscem libacji alkoholowych, dzikiego i nocnego biwakowania, gdzie dochodziło do częstych aktów wandalizmu, masowego zaśmiecania oraz niszczenia drogiego mienia hydrotechnicznego, służącego ochronie przeciwpowodziowej oraz żegludze śródlądowej – czytamy w komunikacie instytucji.

Jednocześnie zarządca przypomina, że osoby niepełnoletnie mogą korzystać ze ścieżki tylko pod opieką pełnoletniego opiekuna. Na terenie przy jazie obowiązuje też zakaz wyprowadzania psów.

Warto przypomnieć, że kompleksowy remont całego stopnia wodnego Ratowice zakończył się wiosną tego roku. W ramach inwestycji wartej 64,5 mln zł obiekt został gruntownie zmodernizowany oraz wyposażony w nowoczesne urządzenia do zarządzania nim. Prace budowane w tym miejscu rozpoczęły się na początku 2019 roku.

foto główne: fot. Wody Polskie

Najpopularniejsze