Koleje Dolnośląskie uruchamiają trzy nowe połączenia do miejscowości, w których pociągu nie widziano od lat

Bartosz Senderek • 2023-03-09 Koleje Dolnośląskie uruchamiają trzy nowe połączenia do miejscowości, w których pociągu nie widziano od lat

Koleje Dolnośląskie wspólnie z urzędem marszałkowskim zamierzają od września uruchomić trzy nowe połączenia na Dolnym Śląsku. Chodzi o trasy, na których linie kolejowe mają być rewitalizowane w najbliższych latach. By promować wśród mieszkańców transport publiczny, KD zamierza realizować tu połączenia autobusowe skomunikowane z koleją.

Podobne rozwiązanie od połowy ubiegłego roku lokalny przewoźnik stosuje już na trasie z Kłodzka przez Lądek Zdrój do Stronia Śląskiego. Codziennie (także w weekendy) kursuje tam 7 par połączeń, z których coraz chętnej korzystają nie tylko mieszkańcy tych miejscowości, ale także turyści. – W przeciągu 6 miesięcy ponad 31 tys. pasażerów skorzystało z naszych połączeń na tej linii – ujawnia Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Na fali tego sukcesu lokalny samorząd zdecydował się na współfinansowanie kolejnych połączeń autobusowych na trzech trasach, które obecnie nie mają dostępu do komunikacji kolejowej. Władze województwa pokryją 50% kosztów funkcjonowania połączeń, a resztę dołożyć mają samorządy gminne i powiatowe, przez które kursować będą autobusy KD.

– W ten sposób walczymy z wykluczeniem transportowym ale również powodujemy to, że te połączenia są ciągłe i dostępność transportowa, przy przemieszaniu się mieszkańców, jest bardzo duża – komentuje marszałek województwa Cezary Przybylski.

Chodzi o połączenia:

  • Legnica – Złotoryja – Lwówek Śląski – Jelenia Góra,

  • Syców – Oleśnica,

  • Chocianów – Głogów,

czyli trasy, na które w perspektywie kilku lat mają wrócić regularne połączenia kolejowe.

– Chcemy na bazie przejętych linii kolejowych, albo linii kolejowych nieczynnych, które są w trakcie rewitalizacji, przygotować połączania autobusowe, aby promować te szlaki komunikacyjne, żeby kiedy za 2-3 lata zostaną uruchomione połączenia kolejowe, mieszkańcy mieli już w świadomości, że te połączenia istnieją – tłumaczy Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Połączenia autobusowe realizowane pod szyldem KD mają być w pełni kompatybilne z połączeniami kolejowymi tej spółki. Chodzi tu nie tylko o jednakową taryfę biletową i możliwość kupna łączonego biletu na połączenie autobusowo-kolejowe z przesiadką, ale też i skomunikowanie czasowe przesiadek.

Władze regionu i kolejarze szacują, że z trzech nowych linii skorzystać będzie mogło nawet 55 tys. osób, które zyskają wysokiej jakości transport do pracy, szkoły czy ośrodków zdrowia w większych miastach.

– Na chwilę obecną powiat złotoryjski i lwówecki to obszary największego wykluczenia komunikacyjnego w naszym regionie. Linie kolejowe przebiegające przez ten obszar od wielu lat są nieczynne, mają być rewitalizowane w ramach programu Kolej Plus. To połączenie dwóch miast powiatowych i połączenie dwóch byłych miast wojewódzki, pomiędzy którymi dzisiaj bardzo trudno się przemieścić przy pomocy transportu publicznego – zachwala wiceprezes Wojciech Zdanowski.

Najpopularniejsze

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
przeczytaj więcej
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów. Połączenie pieszo-rowerowe na Promenadzie Staromiejskiej, tuż przy odrestaurowanym Bastionie Sakwowym, działa już w pełnym zakresie. Charakterystyczne, biało-czerwone malowanie nowego przejazdu widać już z daleka, sygnalizując domknięcie jednej z najważniejszych tras rekreacyjnych w centrum Wrocławia.
przeczytaj więcej