Choroba Parkinsona może mieć te nieoczywiste objawy. Jeśli je zauważysz, idź do lekarza
W najbliższy piątek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu odbędzie się dzień otwarty choroby Parkinsona. Specjaliści odpowiedzą na najważniejsze pytania dotyczące tego schorzenia i zaproszą na profilaktyczne badania.
Choroba Parkinsona co roku diagnozowana jest u ok. 8 tys. Polaków. To jedno z najczęstszych zaburzeń neurodegeneracyjnych, na które w naszym kraju może cierpieć nawet 100 tys. osób. Pierwsze objawy choroby Parkinsona wcale nie są oczywiste i mogą być pomylone z innymi chorobami, a nawet objawami zmęczenia.
Najbardziej znane objawy choroby Parkinsona to spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie i zaburzenia chodu. Warto jednak wiedzieć, że schorzenie to może objawiać zaburzeniami węchu, snu, funkcji układu pokarmowego, depresją czy zaburzeniami poznawczymi. Wystąpienia takich objawów nie wolno bagatelizować i podejrzenia warto skonsultować choćby z lekarzem pierwszego kontaktu.
Osoby, u których podejrzewa się chorobę Parkinsona, we Wrocławiu mogą liczyć na specjalistyczną pomoc. USK przy Borowskiej to jedyny w województwach dolnośląskim, opolskim i lubuskim ośrodek zajmujący się zaawansowanymi terapiami leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona. Chodzi tu o terapie infuzyjne (Duodopa, Apomorfina) oraz leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu (DBS).
– Te terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowaną chorobą. Na szczęście, dzięki postępowi w medycynie, średnia długość życia tych pacjentów w kilku ostatnich dekadach znacznie się wydłużyła – komentuje dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UM, kierownik Kliniki Neurologii USK.
Co ważne we Wrocławiu pacjenci mogą korzystać z tych rozwiązań w ramach ubezpieczenia z NFZ. Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadza też jest diagnostykę i leczenie takich zaburzeń jak inne zespoły parkinsonowskie, dystonie, zaburzenia chodu, drżenie, ataksje oraz tiki.
Placówka w najbliższy piątek, 24 lutego zaprasza pacjentów u których zdiagnozowano lub podejrzewa się chorobę Parkinsona na bezpłatne konsultacje. Spotkanie odbędzie się w godz. 11:00 – 14:00 w hol głównym budynku przy ul. Borowskiej 213.
Poza dniem otwartym, by zostać pacjentem placówki trzeba posiadać skierowanie do Poradni Neurologicznej od lekarza POZ (kod choroby: G10-G11; G20-G26; w sytuacjach pilnych z dopiskiem “cito”). Rejestracja na wizyty odbywa się pod numerem telefonu 885-853-041 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 lub osobiście w rejestracji ogólnej Przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (ul. Borowska 213, budynek H, parter).
Najpopularniejsze teraz
-
Zmiany na rondzie przy ul. Granicznej. Miasto wybuduje nowy łącznik
-
Szukasz mieszkania we Wrocławiu? Zobacz, co ma do zaoferowania Atal
-
Gajowicka przestanie być „odcinkiem testowym dla zawieszeń”. Rusza remont między Hallera a Racławicką
-
Zmiany w organizacji ruchu przy ul. Gazowej. Od 8 sierpnia kierowców czekają utrudnienia
-
Ciepły letni wieczór, muzyka i taniec. Nie przegap ostatniej potańcówki pod NFM!
-
Koszykarski Śląsk Wrocław szlifuje formę przed nowym sezonem. Kibiców czeka sześć sparingów
-
Z Wrocławia na weekend: Śladami natury i legend. Spacer po skalnym labiryncie Błędnych Skał
-
Ranking szkół podstawowych 2023. Te wrocławskie podstawówki są najlepsze [LISTA]
-
Prokuratura ujawnia kulisy śmierci Sebastiana z Wrocławia. Nafaszerowali nastolatka narkotykami i zamknęli drzwi
-
Wrocław: Wspólny bilet na MPK i kolej będzie obowiązywał co najmniej do 2030 roku
-
Wrocławski Aquapark wymienił wszystkie zjeżdżalnie. Kosztowało to 12,5 mln zł [ZDJĘCIA]
-
Lidl przy Rdestowej otwarty z poślizgiem
-
Nowi skrzydlaci mieszkańcy zoo. Jedyną taką parę w Polsce zobaczycie we Wrocławiu
-
Wybory 2025: Wrocław już policzył głosy! Mamy dane ze 100% komisji w mieście
-
Zabytkowym pociągiem z Wrocławia w Góry Sowie
Najpopularniejsze
Szukasz mieszkania we Wrocławiu? Zobacz, co ma do zaoferowania Atal
Kupno mieszkania to jedna z tych decyzji, przy których liczy się nie tylko metraż, układ pomieszczeń czy lokalizacja. Równie ważne jest to, od kogo kupujemy nieruchomość. Doświadczenie dewelopera, wynikające choćby z liczby zrealizowanych przez niego inwestycji, może być równie ważne. Renoma firmy, jakość realizowanych projektów oraz poczucie bezpieczeństwa i pewności podczas całego procesu zakupu są trudne do przecenienia.
Gajowicka przestanie być „odcinkiem testowym dla zawieszeń”. Rusza remont między Hallera a Racławicką
Kierowcy od lat żartowali, że przejazd ulicą Gajowicką przypomina bardziej próbę wytrzymałości samochodowego zawieszenia niż zwykłą miejską trasę. Teraz jeden z najbardziej wyeksploatowanych fragmentów ulicy doczeka się remontu. Od 8 sierpnia drogowcy rozpoczną prace na odcinku od al. Hallera do ul. Racławickiej.

