Turyści zostawili we Wrocławiu 3,7 mld zł. Co trzeci przyjezdny to Niemiec [STATYSTYKI]

Wroclife • 2023-01-26 Turyści zostawili we Wrocławiu 3,7 mld zł. Co trzeci przyjezdny to Niemiec [STATYSTYKI]

Z wyliczeń agencji Selectivv oraz Beeline Research and Consulting wynika, że w 2022 roku Wrocław mogło odwiedzić nawet 4,8 mln turystów, którzy podczas pobytu wydali 3,7 mld zł. Jakie atrakcje odwiedzali najczęściej i jakie narody poza Niemcami odwiedzały nas najchętniej?

Z przygotowanych statystyk wynika, że ubiegły rok jeżeli chodzi o ruch turystyczny w mieście zbliżył się już do wyników sprzed pandemii. – Wracamy do stanu sprzed pandemii, ewidentnie gonimy rok 2019 – wskazuje Janusz Bujko, socjolog, współwłaściciel firmy Beeline Research and Consulting.

Socjologowie policzyli, że w ubiegłym roku Wrocław odwiedziło 4,8 mln dorosłych turystów. W 2019 roku wynik ten wynosił 5 mln osób. Badania wskazują też, że stolica Dolnego Śląska nawiązuje rywalizację o turystów z Gdańskiem, który jest częściej odwiedzany od Wrocławia w sezonie letnim. Oba miasta pozostają jednak w tyle za Krakowem i liderem zestawienia – Warszawą.

– We Wrocławiu rośnie wykorzystanie miejsc noclegowych, także w kategoryzowanych obiektach hotelowych. Wzrosty są widoczne w miesiącach typowo konferencyjnych – wrześniu i październiku. Branża spotkań już pod koniec 2022 roku dała wyraźny sygnał o powrocie do wydarzeń stacjonarnych – komentuje Agnieszka Szymerowska, prezes Convention Bureau Wrocław oraz Wrocławskiej Organizacji Turystycznej.

Kto najczęściej przyjeżdża do Wrocławia?

Nacją, która najczęściej wybiera Wrocław jeżeli chodzi o kwestie turystyczne są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi stanowili aż 35% wszystkich turystów zagranicznych we Wrocławiu. Na ulicach miasta często można spotkać też Czechów i Brytyjczyków (po 8%). W pierwszej dziesiątce naszych gości zagranicznych znaleźli się jeszcze obywatele: USA, Hiszpanii, Włoch, Francji, Litwy, Korei Południowej oraz Danii.

Jeśli chodzi o turystów z Polski, to najczęściej gościmy mieszkańców województw: mazowieckiego (24%), wielkopolskiego (17%) i zachodniopomorskiego (10%).

Jakie atrakcje Wrocławia cieszą się popularnością turystów?

Tradycyjnie największą atrakcją Wrocławia w ubiegłym roku było zoo. Nasz ogród tylko w ciągu jedenastu pierwszych miesięcy roku odwiedziło ponad 1,5 mln osób, czyli więcej niż przez cały 2021 rok. Wzrost zainteresowania zaliczyło też Hydropolis, do którego swoje kroki skierowało 366 tys. odwiedzających.

Z wyliczeń wynika, że przez cały 2022 rok turyści przebywający we Wrocławiu mieli wydać 3,7 mld złotych, co ma przełożyć się na blisko 370 mln zł wpływu do kasy miasta z różnego rodzaju podatków i opłat.

– Ruch turystyczny przekłada się na rozpoznawalność Wrocławia, za którą podążają konkretne międzynarodowe inwestycje. – uważa Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki. – Niebagatelna jest też sama kwota wpływów do budżetu Wrocławia z tego sektora gospodarki. Szacując nawet bardzo ostrożnie, mówimy tu o ponad 300 milionach złotych, a nie możemy zapominać również o miejscach pracy, które ruch turystyczny zapewnia mieszkańcom miasta – dodaje urzędnik.

найбільш популярний