Tędy pojedzie tramwaj na Maślice. Wrocław ogłasza przetarg
Do końca tego tygodnia spółka Wrocławskie Inwestycje ma ogłosić przetarg na projekt nowej trasy tramwajowej na Maślice. Będzie to kolejna po trasach na Popowice i Nowy Dwór duża inwestycja tramwajowa na zachód od centrum miasta.
Nowa trasa ma liczyć ponad 3,2 kilometra długości i zaczynać się przy krańcówce tramwajowej na ul. Pilczyckiej (w rejonie stadionu Tarczyński Arena). Budowa nowej linii obejmuje osiem przystanków oraz pętlę, która zlokalizowana ma zostać w rejonie centrum handlowego przy skrzyżowaniu Maślickiej i Królewieckiej.
– To wielkie i skomplikowane zadanie. Planujemy wybudować most na Ługowinie, liczne sieci podziemne, kilka kilometrów torowiska. Dokumentacja obejmie wiele pozwoleń i uzgodnień m.in. decyzję środowiskową, ZRID czy budowę nowej stacji prostownikowej na Maślicach. Stąd też od momentu podpisania umowy projektant będzie miał na przygotowanie dokumentacji 25 miesięcy – tłumaczy Justyna Kleczewska-Strag, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji, nadzorujących wykonanie zadania. – Inwestycja będzie objęta konsultacjami społecznymi. Jest ściśle powiązana z przebudową ulicy Maślickiej - na to zadanie mamy już dokumentację projektową obejmującą kompleksową przebudowę jezdni, budowę dróg dla rowerów, chodników oraz całej infrastruktury podziemnej – dodaje.
Budowa linii ma zapewnić dostęp do tramwaju aż 11 tys. osób (będą miały do przystanku maksymalnie 500 m). Linia powstaje też przy już istniejącym parkingu P&R, co ma umożliwić korzystanie z niej także przyjezdnym. Dodatkowo pętla Maślice zlokalizowana będzie w rejonie przystanku kolejowego, co umożliwi przesiadkę na kolej regionalną. Linia tramwajowa ma też krzyżować się z liniami autobusowymi zapewniającymi dojazd na Stabłowice i Pracze Odrzańskie.
Przystanki na trasie mają powstać na wysokości:
-
ul. Gosławickiej,
-
przy AOW,
-
ul. Rędzińskiej,
-
ul. Bogatyńskiej,
-
ul. Brodnickiej,
-
na rozwidleniu ul. Maślickiej i trasy tramwajowej odbijającej w kierunku południowo-zachodnim,
-
ul. Suwalskiej,
-
ul. Królewieckiej.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.

