Nowy odcinek Promenady Krzyckiej. Ruszyła budowa kolejnego fragmentu pieszo-rowerowej obwodnicy Wrocławia [ZDJĘCIA]

Wroclife • 2022-10-21 Nowy odcinek Promenady Krzyckiej. Ruszyła budowa kolejnego fragmentu pieszo-rowerowej obwodnicy Wrocławia [ZDJĘCIA]

Do końca roku mają potrwać prace związane z budową kolejnego odcinka Promenady Krzyckiej między ulicami Śliwkową i Gazową. To kolejny remontowany odcinek 7,5-kilometrowej trasy, która ma być pieszo-rowerową obwodnicą Wrocławia. Rozpoczynająca się inwestycja obejmuje budowę 240 metrów drogi.

Promenada Krzycka to 7,5-kilometowa zielona ścieżka ciągnąca się wzdłuż kolejowej Towarowej Obwodnicy Wrocławia. Trasa ta łączy osiedla Grabiszyn, Grabiszynek, Gajowice, Borek, Krzyki, Partynice, Ołtaszyn, Wojszyce oraz Gaj, po drodze zahaczając o popularne tereny rekreacyjne (m.in. Parki Grabiszyński i Południowy oraz tereny zielone przy wzgórzach Gajowym i Tarnogajskim).

Na zlecenie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta rusza właśnie budowa trasy pieszo-rowerowej na odcinku między ulicami Śliwkową i Gazową na tyłach cmentarza św. Ducha. Do grudnia firma MIWRO z Bykowa za 692 tys. zł brutto ma wybudować tu 240-metrów ciągu pieszo-rowerowego z betonu asfaltowego. Przy trasie ma powstać też 9 latarni. Wykonawca będzie musiał zasadzić też 7 drzew i krzewy.

fot. ZDiUM Wrocław

Promenada Krzycka, która ma stać się pieszo-rowerową obwodnicą Wrocławia, jest remontowana już od dłuższego czasu. Do tej pory miastu udało się wyremontować 2,9 km czyli ok. 39% całej trasy. Z kasy miasta na ten cel dotychczas wydano 6,38 mln zł.

– Promenada Krzycka jest projektem, który idealnie wpisuje się w politykę zrównoważonej mobilności: jest zielony, pieszy, rowerowy i tak naprawdę sięga po dziedzictwo z czasów przedwojennych. Promenada powstaje historycznym szlakiem spacerowym tzw. Hugo Richter Weg, który biegnie wzdłuż torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia i który powstał na początku XX w. według pomysłu ówczesnego Dyrektora Ogrodów Miejskich Wrocławia – Hugo Richtera. W nowej odsłonie jest elementem spójnego systemu zieleni, łącznikiem pomiędzy istniejącymi parkami Grabiszyńskim i Południowym oraz nowo powstałymi parkami na wschodzie, aż do osiedla Tarnogaj. To też świetne zaplecze dla takich osiedli, jak Grabiszyn, Gajowice, Borek, Krzyki, Partynice, Ołtaszyn, Wojszyce, Gaj – tłumaczył podczas oddawania do użytku jednego z poprzednich fragmentów prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Najpopularniejsze