Jeździmy najwolniej, dużo płacimy za OC, paliwo i mechanika. Wrocław w „rankingu miast przyjaznych kierowcom”
W „Rankingu miast przyjaznych kierowcom” Wrocław uplasował się na ostatnim miejscu wśród największych polskich. Przemieszczamy się po mieście z najmniejszą średnią prędkością, dużo płacimy za obowiązkowe ubezpieczenia samochodu i usługi mechaników. Na pocieszenie: w naszym mieście powodujemy najmniej kolizji w kraju.
„Ranking miast przyjaznych kierowcom” to zestawienie przygotowane przez serwis Oponeo.pl i aplikację Yanosik, w którym oceniono polskie miasta pod kątem przyjazności kierowcom. Wśród kryteriów oceny znalazły się m.in: średnia prędkość poruszania się po mieście i samym centrum, liczba zgłaszanych kolizji, koszty i opłaty utrzymania auta oraz dostęp do samochodów na wynajem i stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
W ogólnym zestawieniu dla miast powyżej 300 tys. mieszkańców Wrocław zajął 6 miejsce, jednak biorąc pod uwagę, że miejsca 4 i 5 był przyznawane exe quo, stolicę Dolnego Śląska wyprzedziło aż osiem miast wojewódzkich.
Liderem rankingu okazał się Gdańsk, a na podium znalazły się jeszcze Łódź i Warszawa. Czwarty wynik osiągnęły Poznań i Szczecin. Na piątej lokacie uplasowały się: Bydgoszcz, Kraków i Lublin.
O słabym wyniku Wrocławia zadecydowały m.in. ostatnie miejsce w zestawieniu średnich prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy. W naszym mieście wyniosły one: 24 km/h w centrum oraz 36 km/h poza centrum. Dla porównania średnia prędkość w centrum Lublina to 34 km/h, a poza centrum 43 km/h.
Zmorą wrocławskich kierowców są też koszty polisy OC, za które średnio płacimy po 632 zł – to najwyższy wynik w całym kraju. Dla porównania lubelscy kierowcy płacą średnio po 516 zł, a w dużo większej od Wrocławia Warszawie średnia cena polisy to 588 zł.
Słabo wypadamy też w porównaniu cen u mechaników. We Wrocławiu za wymianę jednej opony, według rankingu, warsztaty średnio kasują 33 zł. Drożej jest tylko w Szczecinie (34,50 zł). Na drugim biegunie jest ponownie Lublin, gdzie taka usługa kosztuje 27 zł.
Wrocław ciągnie w dół też średnia cena godziny parkowania, którą uśredniono na 5,18 zł. Według kryteriów tego rankingu drożej jest tylko w Poznaniu (5,73 zł). Na plus zauważono za to, że w naszym mieście z abonamentów mogą korzystać nie tylko mieszkańcy, ale też przedsiębiorcy czy osoby niezameldowane, a parkowanie motocykla w strefie jest bezpłatne.
Wrocławianie nie mają też powodów do radości na stacjach paliw. Nasze miasto uplasowało się na 6 z 9 miejsc ze średnimi cenami: 5,51 zł za benzynę, 5,42 zł za olej napędowy oraz 2,81 zł za LPG. Na pocieszenie można tu dodać, że kwoty te w poszczególnych miastach różniły się minimalnie (w przypadku benzyny różnica między najtańszym i najdroższym miastem wyniosła… 5 groszy).
Średnio wypadamy też w rankingu liczby stacji do ładowania samochodów elektrycznych na m2 miasta oraz liczbie samochodów na wynajem.
Mamy za to najmniej kolizji na 1000 mieszkańców. Wskaźnik ten w naszym mieście wynosi 7,7, podczas gdy w drugich w rankingu Szczecinie i Gdańsku - 9,4. Jeżeli chodzi o kolizje tu najgorzej sprawa wygląda w Warszawie (14,2) oraz Lublinie (14,5).
Wrocław jest też liderem jeżeli chodzi o liczbę parkingów "Park N Go", których w naszym mieście autorzy rankingu naliczyli aż 27. W drugiej pod tym względem Warszawie takich parkingów jest tylko 16. Wrocław jest w tym rankingu też absolutnym rekordzistą w liczbie miejsc na tego typu parkingach na 1000 mieszkańców. Współczynnik ten wynosi w stolicy Dolnego Śląska 4, podczas gdy w Warszawie jest to 2,6; Łodzi - 2,3; a ostatnich w zestawieniu: Krakowie - 0,9; Poznaniu - 0,6 i Lublinie - 0,5.
Pełną treść raportu można znaleźc tutaj.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

