Nowe osoby w zespole Architekta Miasta Wrocławia. To oni mają dbać o ład przestrzenny w mieście
Zespół Architekta Miasta Wrocławia ma trzech nowych członków. Do dziesięcioosobowego gremium, którego celem jest dbanie o ład przestrzenny stolicy Dolnego Śląska, dołączają prof. Magdalena Baborska-Narożny, mgr inż. Rafał Zarzycki i mgr inż. arch. Łukasz Komar.
Zespół Architekta Miasta został powołany w styczniu 2025 r. Na jego czele stanął powołany kilka miesięcy wcześniej Architekt Miasta dr inż. arch. Jacek Barski. Grupa została powołana na rzecz podnoszenia jakości architektury w mieście. Jest ciałem opiniotwórczym w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, estetyki oraz jakości projektów architektonicznych o kluczowym znaczeniu dla Wrocławia.
Powołanie zespołu było autorską inicjatywą wrocławskiego samorządu. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Wrocławia w mieście Zespół Architekta Miasta mają reprezentować architekci, urbaniści, inżynierowie, eksperci od historii architektury i konserwacji zabytków m.in. z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej czy Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Z uwagi na ostatnie zmiany personalne w tych jednostkach konieczne było wprowadzenie zmian w miejskim zespole. Z grupą pożegnała się trójka dotychczasowych członków.
– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni pani prof. Barbarze Gronostajskiej, mgr inż. arch. Annie Kościuk i mgr. inż. Januszowi Szczepańskiemu za dotychczasową pracę. Liczymy na wiedzę, doświadczenie i merytoryczne wsparcie nowych członków – powiedział podczas spotkania wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak.
W ich miejsce powołani zostali:
-
prof. Magdalena Baborska-Narożny – obecna dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która zastąpiła na tym stanowisku prof. Barbarę Gronostajską.
-
mgr inż. Rafał Zarzycki – nowy przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa we Wrocławiu, który zastąpił mgr. inż. Janusza Szczepańskiego.
-
mgr inż. arch. Łukasz Komar – przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, który zastąpił mgr inż. arch. Annę Kościuk.
– Nasz zespół łączy urbanistów, architektów i inżynierów, dzięki czemu patrzymy na miasto całościowo. Największą siłą zespołu jest umiejętność godzenia estetyki z funkcjonalnością i potrzebami społeczności. Dziękuję wszystkim członkom za poświęcony na analizy czas. Mam nadzieję, że wiedza nowych członków pozwoli na tworzenie miasta zrównoważonego, dostępnego dla mieszkańców – mówi dyrektor Jacek Barski.
Pozostali członkowie Zespołu utrzymują swoje stanowiska. Są to:
-
dr inż. arch. Jacek Barski (Architekt Miasta Wrocławia) – dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UMW;
-
mgr inż. arch. Piotr Zybura – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddziału we Wrocławiu;
-
dr Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu;
-
mgr inż. arch. Krzysztof Wartenberg – architekt, specjalista m.in. w dziedzinie konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych;
-
mgr inż. arch. Magdalena Wankowska (zastępca przewodniczącego Zespołu) – dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków UMW, Miejski Konserwator Zabytków;
-
mgr inż. Przemysław Matyja – dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMW, urbanista Miasta Wrocławia;
-
mgr inż. arch. Katarzyna Młynarczyk (sekretarz Zespołu) – Wydział Architektury i Zabytków UMW.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód -
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo -
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Przeniesienie numeru do T-Mobile - zrób to w kilku prostych krokach -
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA] -
Ścianka kolankowa - czy można podnieść ją na dowolną wysokość? -
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu? -
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO] -
Kiedy rozświetlenie choinki na Rynku we Wrocławiu? -
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź -
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4 -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
