Prof. Li Tang laureatem Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema 2025

Wroclife • 2025-11-14

Politechnika Wrocławska już po raz piąty przyznała Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema za rok 2025 – Lem Prize. W tym roku laureatem wyróżnienia został prof. Li Tang ze szwajcarskiej École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Prof. Li Tang został doceniony za przełomowe odkrycia związane z działaniem układu odpornościowego w walce z nowotworami. Jego badania są dla medyków z całego świata cennym źródłem wiedzy o tym, jak limfocyty T reagują na cytokiny immunomodulujące, takie jak IL-10 i IL-4, co wcześniej nie było do końca poznane. Limfocyty T stanowią kluczowy element układu odpornościowego. Są to białe krwinki, które pomagają naszemu organizmowi zwalczać choroby. Naukowiec swoje badania opisał w publikacji: „A Paradigm Shift in Cancer Immunotherapy: Harnessing Type 2 Immunity for Curative and Accessible Therapies” (pol. „Zmiana paradygmatu w immunoterapii nowotworów: wykorzystanie odporności typu drugiego do opracowania skutecznych i szeroko dostępnych terapii”).

Decyzję o przyznaniu nagrody podjęła kapituła, której przewodniczy prof. Maciej Lewenstein (The Institute of Photonic Sciences, Barcelona).

Zespół laureata Lem Prize 2025 odkrył nowe właściwości tych komórek, co pomaga naukowcom lepiej zrozumieć, jak rozpoznają one i zwalczają komórki nowotworowe – uzasadnia decyzję jury prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – To ważny krok w kierunku opracowania skuteczniejszych metod leczenia nowotworów wykorzystujących naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu, czyli immunoterapię.

Prof. Li Tang

Prof. Li Tang jest absolwentem Uniwersytetu Pekińskiego w Chinach. Następnie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie inżynierii materiałowej na University of Illinois at Urbana-Champaign (USA). W 2013 r. otrzymał Cancer Research Institute Irvington Postdoctoral Fellowship, dzięki czemu odbył staż podoktorski w Koch Institute for Integrative Cancer Research na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

W 2016 r. rozpoczął samodzielną pracę naukową jako adiunkt w dziedzinie bioinżynierii w École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii. W 2022 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Na EPFL kieruje Laboratorium Biomateriałów dla Inżynierii Immunologicznej (Laboratory of Biomaterials for Immunoengineering), w którym prowadzi badania nad nowoczesnymi biomateriałami wspierającymi terapie immunologiczne i leczenie chorób nowotworowych. Pełni też funkcję prodziekana ds. innowacji oraz dyrektora programu Innovate4Life w Szkole Nauk Przyrodniczych EPFL.

Poza pamiątkową statuetką naukowiec otrzyma 100 tys. zł.

Nagroda Lem Prize została ustanowiona, by uhonorować młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych. Jury, wybierając laureatów, bierze pod uwagę ich niedawne odkrycia lub znaczące osiągnięcia w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji. Nagroda po raz pierwszy została przyznana w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

Najpopularniejsze teraz

Najpopularniejsze

Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Od 1 czerwca weszły w życie nowe zasady dotyczące korzystania z parkingu przy centrum handlowym Magnolia. To odpowiedź na powracające skargi klientów, którzy przyjeżdżając na zakupy, często musieli długo krążyć po parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca
przeczytaj więcej

Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik

Pomimo tego, że trener Śląska Wrocław zapewniał na konferencji, że teraz przez drużyną przede wszystkim odpoczynek, trudno przypuszczać, że sztab szkoleniowy spoczął na laurach. Ante Šimundža zapowiada, że do kadry powinno dołączyć przynajmniej trzech piłkarzy, a możliwe, że będzie ich o jednego lub dwóch więcej.
przeczytaj więcej

Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!

Wrocławskie MPWiK łączy siły ze Strażakami. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu została właśnie ambasadorem kampanii #PijKranówkę. Działanie to wpisuje się też w miejski program „Bezpieczny Wrocław”, którego celem jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.
przeczytaj więcej

Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50

Nowoczesny SUV powinien dziś oferować coś więcej niż tylko atrakcyjny wygląd. Liczy się komfort podróżowania, przestrzeń, technologie oraz poczucie bezpieczeństwa na co dzień. Właśnie taki jest nowy Citroën C5 Aircross – model stworzony z myślą o kierowcach, którzy oczekują wygody i nowoczesnych rozwiązań bez kompromisów.
przeczytaj więcej