Tak będzie wyglądał nowy budynek Politechniki Wrocławskiej [WIZUALIZACJE]
Władze Politechniki Wrocławskie rozstrzygnęły konkurs na projekt architektoniczny Centrum Technologii Medycznych HealthTech Synergy Hub. Nowy budynek stanie w miejscu dawnej stołówki na działce przy skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego.
HealthTech Synergy Hub Politechniki Wrocławskiej będzie największą inwestycją wrocławskiej uczelni w ostatnich latach. W budynku znajdą się nowoczesne laboratoria i sale dydaktyczne wraz z Collegium Anatomicum, pracownie i centra naukowe prowadzące zarówno badania stricte medyczne, jak i w interdyscyplinarnym obszarze med-tech, m.in. centrum obrazowania medycznego oraz biobank.
– Każdy liczący się uniwersytet na świecie ma w swoich strukturach medycynę, ale medycyna na wysokim poziomie jest zawsze tam, gdzie łączy się z inżynierią. Przykładami są Oksford, Cambridge, Imperial College czy Politechnika w Monachium – mówi rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs. – Dlatego na Politechnice Wrocławskiej otworzyliśmy Wydział Medyczny, na którym lekarze ściśle współpracują z inżynierami. Medycyna musi mieć dużo przestrzeni, dlatego potrzebowaliśmy budynku, w którym taka kooperacja będzie możliwa. HealthTech Synergy Hub jest też symbolem tego, jak zmienia się nasza uczelnia – dodaje.
W środę uczelnia zaprezentowała projekt architektoniczny nowego budynku. Konkurs, w którym wyłoniono zwycięską koncepcję był prowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). Do I etapu konkursu zgłoszono 28 projektów, a w finale znalazło się pięć propozycji.
– Zadanie było wyjątkowo złożone, skomplikowane i wymagające. W budynku musiało się znaleźć kilkaset powiązanych ze sobą pomieszczeń laboratoryjnych, badawczych i ogólnodostępnych, a dodatkowo sama działka była stosunkowo mała, o nieregularnym kształcie i w zabudowie śródmiejskiej. Projekty wymagały więc dużej dyscypliny, chociaż zdarzały się też prace, które próbowały w sposób bardzo śmiały odpowiedzieć na te zagadnienia – tłumaczy prof. Magdalena Kozień-Woźniak, przewodnicząca sądu konkursowego, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Ostatecznie sąd konkursowy pierwszą nagrodę przyznał projektowi przygotowanemu przez firmę Vaillo Irigaray y Asociados z Hiszpanii i Interplay Architects z Warszawy (założyciele tej pracowni – Alicja Kubicka i Borja Martínez – są także autorami pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace).
W uzasadnieniu prof. Kozień-Woźniak podkreśliła, że pierwszą nagrodę przyznano za harmonijne wkomponowanie formy architektonicznej w kontekst urbanistyczny, z uwzględnieniem charakterystycznej linii szczytów sąsiednich budynków Politechniki Wrocławskiej, a także adekwatne i trafne spełnienie wymagań określonych w programie konkursu, przy jednoczesnej klarownej dyspozycji przestrzennej.
Projekt zakłada budowę 9-kondygnacyjnego budynku o powierzchni pond 14 tys. mkw. W opisie projektu jego autorzy podkreślają, że opiera się on na założeniu długowieczności i trwałości budynku jako formy zrównoważonego podejścia. Kluczową rolę odgrywa bioklimatyczna oszczędność, a budynek został zaprojektowany tak, aby już sama jego forma i orientacja minimalizowały zapotrzebowanie na energię. Pod względem materiałowym projekt wyróżnia się elegancką i rytmiczną elewacją z prefabrykowanego betonu. Cała bryła utrzymana jest w ciepłym, jasnoszarym odcieniu, który harmonijnie wpisuje się w tonację pobliskich elewacji. Nawet dach, widziany z lotu ptaka, dzięki swoim czerwonawym barwom, stapia się z charakterystycznym dla miasta krajobrazem dachów pokrytych dachówką.
Według planów na parterze znajdzie się m.in. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Laboratorium Diagnostyki Obrazowej, a także Collegium Anatomicum, które będzie miało osobne wejście oraz zadaszoną strefę dla dowozu i ekspedycji ciał do prosektorium. W koncepcji zapewniono maksymalną dyskrecję i oddzielenie od przestrzeni publicznej.
Na poszczególnych piętrach znajdą się m.in. aule dydaktyczne, dziekanat oraz specjalistyczne laboratoria Wydziału Medycznego. Swoje pomieszczenia w nowym budynku będą też miały dwa inne Wydziały: Mechaniczny i Chemiczny.
Autorzy koncepcji otrzymali nagrodę w wysokości 110 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przyznano również nagrody za drugie i trzecie miejsce (90 i 70 tys. zł) oraz dwa wyróżnienia (nagrody w wysokości 50 tys. zł).
– Konkurs to nie tylko wyścig o I nagrodę. To przede wszystkim rozmowa o potrzebach, możliwościach i rozwiązaniach, ale także o miejscu i wpływie, jakie niesie ze sobą jego przekształcenie. Chociaż budynek będzie średniej wielkości, to konkurs okazał się szczególnie trudny i był też jednym z najbardziej skomplikowanych. Wyzwanie, z którym zmierzyli się projektanci, można porównać do zaprojektowania Narodowego Forum Muzyki, stadionu na Euro czy terminalu wrocławskiego lotniska – tłumaczy Michał Goncerzewicz, sędzia referent konkursu.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód -
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA] -
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny -
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO] -
Kiedy rozświetlenie choinki na Rynku we Wrocławiu? -
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź -
Przeniesienie numeru do T-Mobile - zrób to w kilku prostych krokach -
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4 -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu? -
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
W 2024 roku Wrocław będzie miał rekordowy budżet. Na co samorząd zamierza wydać 7 mld zł?
