Wielka kolejowa makieta wrocławskiego KSK pojechała do Wołowa. Tam będzie można zobaczy ją za darmo!

Wroclife • 2025-02-18

Gigantyczna, prawie 200-metrowa makieta kolejowa Klubu Sympatyków Kolei z Wrocławia w najbliższy weekend zostanie zaprezentowana w Hali OSiR w Wołowie. Miłośnicy kolei będąmogli obejrzeć tam dzieło wrocławskich modelarzy w skali H0 czyli 1:87.

Ogromna makieta to chluba sekcji modelarskiej KSK z Wrocławia. Klub co jakiś czas prezentuje swoje dzieło wrocławianom i nie tylko. Już w najbliższy weekend kolejowy świat w miniaturze będzie można obejrzeć w Wołowie. Prezentacja nie będzie skierowana jednak tylko do mieszkańców tego miasta – organizatorzy zachęcają by zrobić sobie wycieczkę do tego miasta pociągiem (podróż z Wrocławia Głównego trwa ok. 40 minut, a bilet normalny kosztuje 16,20 zł).

Na wystawie zobaczymy liczne modele parowozów i historycznych wagonów, zarówno pasażerskich, jak i towarowych różnych typów. Pokaz będzie obejmował epoki modelarskie od II do VI. Oznacza to, że zobaczymy składy pociągów jakie jeździły na prawdziwej kolei od lat 30. aż po samą współczesność.

– Zestawienie składu musi być takie, jak występowało w rzeczywistości w danym okresie. Wiele pojazdów, które zobaczymy w lutowy weekend w ruchu, emituje prawdziwe dźwięki i sygnały świetlne. Natomiast parowozy posiadają wytwornice dymu. Krajobraz stworzony na makiecie prezentuje widoki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, również te występujące na Dolnym Śląsku – opowiada Michał Wychodil z KSK.

Wrocławska makieta zostanie uzupełniona też o elementy przygotowane przez innych polskich modelarzy m.in. Klub Hazero z Poznania (Chocicza, Ogrody, baza paliw Wnukowice), Klub TMM z Torunia (Stacja techniczna Solecko), Klub LGMK z Leszna (Włoszakowice), Klub PGMK (Bielsk Podlaski) oraz niezrzeszonych modelarzy z Poznania (makieta szlaku kolejowego dwutorowego) i Sulejowa (makieta szlaku kolejowego jednotorowego z przystankiem Ewiki).

Współpraca kilku klubów możliwa jest dzięki temu, że działają one w ramach organizacji FREMO, którą oficjalnie założono w 1981 roku. Zrzesza ona ze sobą sekcje modelarskie z różnych krajów. A wszystko po to, aby poszczególne moduły torów i odtworzonej scenerii pasowały do siebie nawzajem. Dzięki temu, podczas wspólnych pokazów można łączyć je w jeszcze większe makiety kolejowe.

Makieta prezentowana będzie w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wołowie przy ul. Panieńskiej 4a w sobotę od 10:00 do 18:00 oraz niedzielę od 10:00 do 16:00. Wstęp wolny!

Najpopularniejsze

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
przeczytaj więcej

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej

Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?
przeczytaj więcej