Wykładowca Medycyny na PWr został konsultantem krajowym
Minister Zdrowa Izabela Leszczyna powołała w ubiegłym tygodniu prof. Waldemara Banasiaka na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii. To znany wrocławski kardiolog, który stoi na czele rady dyscypliny nauki na Wydziale Medycznym PWr oraz kieruje Ośrodkiem Chorób Serca w Szpitalu Wojskowym.
Prof. dr hab. n. med. Waldemar Banasiak konsultantem krajowym przy Ministerstwie Zdrowia ma być przez co najmniej najbliższe pięć lat. Do jego głównych zadań będzie należało m.in. prognozowanie potrzeb zdrowotnych w dziedzinie kardiologii, opiniowanie i doradztwo przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a także doradztwo w sprawie realizacji zadań, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych.
Prof. Banasiak to ceniony specjalista z zakresu chorób wewnętrznych I i II stopnia oraz kardiologii. Specjalizuje się w leczeniu niewydolności serca. Do jego zainteresowań naukowych należą też obszary związane ze stabilną chorobą wieńcową, migotaniem przedsionków oraz kardioonkologii. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończył z pierwszym wynikiem w 1981 r. W 1986 r. obronił rozprawę doktorską na Akademii Medycznej we Wrocławiu, a osiem lat później rozprawę habilitacyjną na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Tytuł profesorski otrzymał w 1999 r.
We wrocławskim 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym pracuje od 1984 r., a w 1996 został kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych. Później był współtwórcą zorganizowania i powołania do życia Kliniki Kardiologii i Kliniki Kardiochirurgii oraz powstałego z połączenia obu klinik Ośrodka Chorób Serca. W 2002 r. objął kierownictwo nad Kliniką Kardiologii. W latach 2006-2007 zarządzał Ośrodkiem Chorób Serca w 4WSK. Następnie pełnił funkcję dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz szefa Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. W czerwcu 2007 r. ponownie objął kierownictwo nad Ośrodkiem Chorób Serca w 4WSK we Wrocławiu, które piastuje do dziś.
Co ciekawe lekarz jest też naukowcem Politechniki Wrocławskiej, która w ubiegłym roku uruchomiła Wydział Medyczny, którego funkcjonowanie po zmianie rządu stanęło pod znakiem zapytania (uczelnia z rekrutacją na kolejny rok akademicki wciąż czeka na decyzję Polskiej Komisji Akredytacyjnej). Prof. Waldemar Banasiak kieruje Katedrą Nauk Klinicznych Niezabiegowych na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej. Na uczelni sprawuję też rolę przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Medyczne. Jest opiekunem dwóch rozpraw habilitacyjnych i promotorem 13 doktoratów. Recenzował 21 osób do tytułu profesora, 13 doktora habilitowanego i 11 doktora medycyny.
W latach 2006-2007 przewodniczył Komisji Kardiologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, a w latach 2007-2011 był członkiem tego komitetu. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2009-2011). Jest też wieloletnim przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej z kardiologii. Na dorobek naukowy prof. dr. hab. n. med. Waldemara Banasiaka składa się 333 publikacji. Jego indeks Hirscha to 701, a liczba cytowań na rok 2024 wynosi 6 766. Autor trzech książek i 35 rozdziałów w książkach. Należy do European Society of Cardiology, North American Society of Pacing and Electrophysiology, International Society for Holter and Noninvasive Electrocardiology.
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach -
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia -
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką -
We Wrocławiu powstaje Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii. „Ekstraklasa w leczeniu udarów” -
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie. -
Linia 122 pojedzie dalej. Od 1 sierpnia autobusy dojadą ulicą Gagarina -
Dziś Światowy Dzień Radia. Jakich stacji można słuchać we Wrocławiu? [LISTA CZĘSTOTLIWOŚCI] -
„Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu, Żórawinie i Strzelinie. Będzie można się zabawić jak setki lat temu -
Wrocławianie wywożą śmieci na potęgę. Jakie odpady najczęściej trafiają do PSZOK? -
Nowe zaplecze dla sportowców na Zakrzowie. Miasto ogłosiło przetarg -
Jak zarejestrować samochód zabytkowy? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Pięć nowych kierunków na Politechnice Wrocławskiej. Sztuczna inteligencja przebojem wchodzi na uczelnię -
Niedziela handlowa przed Wielkanocą. Jak w tą niedzielę otwarte są centra handlowe we Wrocławiu? [27.04.2025] -
Kąpieliska i baseny we Wrocławiu. Ile w 2025 r. kosztują bilety?