Do pobicia rekordu potrzeba 7968 gitarzystów. Ruszyła rejestracja uczestników Gitarowego Rekordu Świata we Wrocławiu

Wroclife • 2024-04-09

Pierwszego dnia maja tradycyjnie już we Wrocławiu podjęta zostanie kolejna próba pobicia Gitarowego Rekordu Świata. To 22. edycja jednaj z najpopularniejszych imprez muzycznych Dolnego Śląska. By pobić ustalony w ubiegłym roku rekord, na Rynku musi zagrać minimum 7968.

Historia Gitarowych Rekordów Świata sięga 1997 roku. Po raz pierwszy próbowano go pobić w Zakrzewie, gdzie jednocześnie zagrało 17 gitarzystów. W 2002 roku bicie rekordu odbyło się na Przystanku Woodstock, jednak wydarzenie zgromadziło zaledwie 10 muzyków.

Od 2023 roku impreza została przeniesiona na stałe do Wrocławia i nabrała rozpędu. Gitarowy Rekord (wówczas) Guinessa udało się po raz pierwszy pobić w 2006 roku, gdy impreza zgromadziła 1572 gitarzystów jednocześnie grających „Hey Joe”, później wynik był wielokrotnie podbijany do aż 7967 gitarzystów w ubiegłym roku.

Kolejna próba pobicia Gitarowego Rekordu Świata już 1 maja 2024 r. Uczestników wspierać będą polskie i zagraniczne gwiazdy Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band, Małgorzata Ostrowska, Zbigniew Hołdys, Wojciech Waglewski, Joscho Stephan i Neil Zaza.

Chętni do wzięcia udziału już mogą zarejestrować swoją obecność. Udział w Gitarowym Rekordzie Świata jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja przez stronę: https://zgloszenia24.pl/f/gitarowy-rekord-swiata-2024. Wcześniejsza rejestracja uprości i skróci procedurę obowiązkowych zapisów w punkcie rejestracji na wrocławskim Rynku, który jak co roku działał będzie 1 maja w godz. 10:00 – 15:45. Oficjalna próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Świata zaplanowana jest na godzinę 16.00, ale warto wziąć udział w całych obchodach gitarowego święta, które rozpoczną się już od godziny 10.00 na kilku scenach w samym sercu Wrocławia.

W tym roku do ustanowienia nowego rekordu potrzeba przynajmniej 7968 gitar i innych podobnych instrumentów strunowych. Aby zagrać 1 maja na wrocławskim Rynku, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E potrzebnych do wykonania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Nie trzeba być pełnoletnim.

Gitarzystom, którzy podejmą próbę ustanowienia rekordu, przysługiwać będą ulgowe bilety na koncerty w ramach festiwalu 3-Majówka 2024.

Najpopularniejsze

To był Super Mecz! AC Milan wygrywa z Manchesterem Utd we Wrocławiu. Sześć goli na Tarczyński Arena [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ponad 40 tysięcy kibiców obejrzało na Tarczyński Arena piłkarskie starcie dwóch europejskich gigantów. AC Milan pokonał Manchester United 4:2 i sięgnął po trofeum Super Meczu.
przeczytaj więcej

Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.

Nowy Citroën C3 to model, który wprowadza powiew świeżości do segmentu miejskich samochodów . Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się nowoczesnym designem, który łączy dynamiczne linie z charakterystycznymi dla marki detalami stylistycznymi. Samochód został zaprojektowany z myślą o codziennych potrzebach polskich kierowców - jest nie tylko zwrotny i łatwy w prowadzeniu, ale także wyjątkowo przestronny jak na tę klasę pojazdów.
przeczytaj więcej

Święto 15 sierpnia. Co jest dziś otwarte we Wrocławiu? [15.08.2025]

15 sierpnia czyli Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP to dzień wolny od pracy, ale wiele atrakcji we Wrocławiu jest tego dnia czynne. Jeżeli zastanawiacie się, gdzie pójść 15 sierpnia, koniecznie sprawdźcie nasze zestawienie: co jest dziś otwarte we Wrocławiu.
przeczytaj więcej

1600-letnie cmentarzysko pod Żórawiną. Nowe odkrycia wrocławskich naukowców

Skrępowane stopy, nietypowo ułożone ciała i ślad mocnego uderzenia w czaszkę. Badane jest tajemnicze cmentarzysko sprzed około 1600 lat, odkryte w okolicach Żórawiny. Szczątki analizują wspólnie naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Sprawdzają, kim byli pochowani tam ludzie, skąd przybyli, jak żyli i w jakim byli stanie zdrowia.
przeczytaj więcej