Oszuści wykorzystują podwyżkę 500+. Wrocławski ZUS: mamy takie sygnały

Wroclife • 2024-01-24

Oszuści znów wykorzystują zmiany w przepisach do dobrania się do naszych portfeli. Tym razem padło na rodziców pobierających świadczenie 500+, które teraz zostało podwyższone do 800+. Wrocławski ZUS informuje, że by otrzymać wyższe świadczenie nie trzeba niczego wypełniać, a do urzędników dochodzą sygnały o próbach wyłudzenia wrażliwych danych.

Metoda działania wymierzona w osoby pobierające świadczenie na dziecko jest podobna do tej znanej z oszust klientów poczty i kurierów. Ofiary otrzymują informację o konieczności podania dodatkowych informacji, a następnie mają potwierdzić swoją tożsamość logując się do bankowości internetowej lub wykonaniem przelewu na drobną kwotę. Przy takiej operacji oszuści mogą zdobyć nasze wrażliwe dane bankowe i spróbować wyczyścić nasze konto bankowe.

Do wrocławskiego oddziału ZUS w ostatnich dniach wpłynęły niepokojące informacje, o próbach tego typu oszustw. Tym razem pretekstem do wyłudzenia danych przez bandytów ma być wniosek o podniesienie świadczenia z 500 zł do 800 zł, co zostało przegłosowane w ubiegłym roku przez parlament.

ZUS informuje, że nie wyszyła tego typu e-maili i pod żadnym pozorem nie powinno klikać w zawarte w nich linki.

– Zazwyczaj taki email ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W innym wariancie oszustwa, klienci proszeni są o weryfikację lub potwierdzenie swoich danych, co ma być rzekomo niezbędne do dalszego wypłacania 500+.

– Naszych klientów zaniepokoiła ta informacja, bo w ostatnim czasie nie zmieniali żadnych danych, a wypłaty dostają terminowo, stąd też ich wizyta w ZUS. Na szczęście byli ostrożni i nie dali się nabrać – dodaje Kowalska-Matis.

Świadczenie w wyższej wysokości jest wypłacane od stycznia 2024 r. Podwyżka jest automatyczna i nie wymaga żadnych wniosków od klientów ZUS.

– Przypominam, że rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., od stycznia bieżącego roku ich świadczenie jest podniesione przez ZUS do kwoty 800 zł, bez jakiegokolwiek wniosku, automatycznie. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r. będzie można składać dopiero od 1 lutego – dodaje rzeczniczka.

Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma składania wniosku poprzez przesłany pocztą link, czy załącznik – dodaje.

Jeżeli mamy wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, powinniśmy skontaktować się z najbliższa placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Najpopularniejsze