Wąsacze na wrocławskim tramwaju. Mają zachęcić panów do wstydliwej wizyty
Choroby prostaty i jąder do dla wielu panów wciąż temat tabu. Do profilaktyki przed tymi groźnymi chorobami ma zachęcać tramwaj, który w środę wyjechał na wrocławskie ulice.
Specjalny tramwaj to wspólna inicjatywa wrocławskiego MPK i organizatorów plebiscytu Złoty Wąs. Ten drugi organizowany jest w naszym mieście już po raz piąty. Na pojeździe zobaczyć możemy bohaterów akcji, którzy zachęcają mężczyzn do regularnych badań.
– Statystyki dotyczące męskich nowotworów są naprawdę przerażające – mówi dr Andrzej Przybyła, urolog i androlog. – Wynika z nich na przykład, że co czwarty pacjent, u którego diagnozuje się raka prostaty ma już przerzuty. Gdyby tylko zgłosił się odpowiednio wcześnie, pewnie dałoby się ich uniknąć. Oczywiście tylko przy odpowiednio wcześnie rozpoczętej terapii! Podobnie jest z samobadaniem jąder: proste, samodzielne badanie wykonywane jedynie raz na miesiąc może zapewnić na tyle szybkie wykrycie choroby, że nawet w przypadku orchidektomii (usunięcia jednego z jąder), mężczyzna może zachować pełną sprawność seksualną i rozrodczą. W obu przypadkach kluczowy jest jednak czas, a przede wszystkim świadomość wśród panów – każdy z nas musi wiedzieć, że badanie prostaty raz w roku i comiesięczne samobadanie to kwestia nie tylko zdrowia, ale i niejednokrotnie kilku lat życia – dodaje dr Przybyła.
„Złotowąsowy” tramwaj edukuje nie tylko przechodniów, ale przede wszystkim pasażerów. Wewnątrz pojazdu umieszczonych zostało sześć różnych tablic edukacyjnych. Podróżni dowiedzą się z nich o konieczności regularnych konsultacji urologicznych po ukończeniu 50 roku życia, prawidłowej metodzie i częstotliwości samobadania jąder, znaczeniu odpowiedniej diety w profilaktyce raka prostaty, czy objawach męskich nowotworów.
– Jako MPK przyłączamy się i wspieramy akcje prospołeczne i prozdrowotne - mówi prezes MPK Witold Woźny. – Cały listopad poświęcony jest akcjom „wąsopadowym”, związanym z męskim zdrowiem. W MPK ponad 80% to mężczyźni, dlatego zachęcamy do badań. Poza tym, zarówno materiały wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz mają szansę dotrzeć do szerokiego grona panów i zmienić ich podejście do dbania o własne zdrowie – dodaje.
Poza wyjątkowym tramwajem Złotego Wąsa, także w pozostałych pojazdach MPK Wrocław do końca kampanii będą emitowane krótkie spoty informacyjne dotyczące tematyki męskiej profilaktyki nowotworowej.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach