GDDKiA wybrała wariant rozbudowy autostrady A4. Będzie osiem pasów

Wroclife • 2023-07-10

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała do dalszych prac projektowych tzw. Wariant III planu rozbudowy autostrady A4 na odcinku między Legnicą i Krzyżową. Zakłada on rozbudowę drogi z obecnych czterech pasów ruchu do aż ośmiu.

Decyzja o wyborze wariantu miała zapaść na spotkaniu Komisji oceny przedsięwzięć inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad, które odbyło się 30 czerwca.

– Dalsze prace projektowe i w efekcie złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będą dotyczyły wariantu III rozbudowy autostrady A4 w istniejącym śladzie pomiędzy węzłami Krzyżowa i Legnica Południe – czytamy w oświadczeniu GDDKiA wydanym pod koniec ubiegłego tygodnia.

Plan zakłada, że obecna czteropasmowa droga (po dwa pasy w każdym kierunku, bez pasa awaryjnego) ma zostać przekształcona w dużo szerszą i wygodniejszą dla kierowców ośmiopasmową drogę, na którą składać się będą po trzy pasy ruchu w każdym z kierunków i dwa pasy awaryjne.

Dyrekcja zapewnia, że na czas przebudowy zapewniona zostanie droga alternatywną łącząca granicę z Niemcami z Wrocławiem. – Równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, powstanie nowa jezdnia, na którą zostanie przełożony ruch. To umożliwi rozbiórkę starej nawierzchni i budowę nowej drugiej jezdni. Rozbudowa uwzględnia lokalne uwarunkowania i odsunięcie od zabudowy mieszkaniowej w Krzywej i Szczytnicy – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Instytucja obecnie analizuje jeszcze wszystkie zgłoszone do projektu stanowiska. Zakończenie prac komisji jest planowane na III kwartał tego roku. Dopiero po tym, będzie można rozpocząć kompletowanie niezbędnej dokumentacji i ogłosić przetarg. Przebudowa tego odcinka ma zakończyć się do 2030 roku.

Warto zaznaczyć, że wybór wariantu dotyczy tylko odcinka w rejonie Legnicy. Wciąż nie ma decyzji, jakim śladem autostrada ma zostać poprowadzona w rejonie Kątów Wrocławskich. Proponowane przez drogowców warianty od dłuższego czasu dzielą okolicznych mieszkańców i potencjalnych użytkowników drogi, generując liczne protesty.

Foto główne: fot. Michał Soroko/GDDKiA

Najpopularniejsze

Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach

Politechnika Wrocławska prowadzi dodatkową rekrutację na studia I stopnia. Kandydaci mogą wybierać spośród około 40 kierunków we Wrocławiu oraz w filiach uczelni w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
przeczytaj więcej

Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia

Około 400 uczestników wzięło udział w piątkowym Nightskatingu we Wrocławiu. Miłośnicy rolek, wrotek i longboardów pokonali wieczorem trasę prowadzącą przez główne ulice miasta, rozpoczynając i kończąc przejazd przy Narodowym Forum Muzyki.
przeczytaj więcej

Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką

W najbliższy weekend, 25 i 26 lipca, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice ponownie zamieni się w plenerowe kino. Tym razem pokazy odbędą się na Padoku Zielonym, gdzie będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy „Drama” i „Wielka Warszawska”.
przeczytaj więcej

We Wrocławiu powstaje Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii. „Ekstraklasa w leczeniu udarów”

Według lekarzy to ma być oddział aspirujący do „europejskiej ekstraklasy w leczeniu udarów”. Mowa o Uniwersyteckim Centrum Neurologii i Neurochirurgii, które zostało zawiązane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. To kolejne działanie w ramach projektu RozwijaMY, który ma poprawić jakość leczenia pacjentów z regionu.
przeczytaj więcej