Volvo zamyka fabrykę we Wrocławiu. Na takie odprawy mogą liczyć zwalniani pracownicy
Koncern Volvo do przyszłego roku zamierza wygasić produkcję autobusów w swoim wrocławskim zakładzie, a samą nieruchomość sprzedać. Wiadomo już, jak potraktowani zostaną pracownicy zakładu, którzy w związku z końcem działalności fabryki stracą pracę.
Fabryka Volvo we Wrocławiu działa od 1994 roku. Decyzja o jej zamknięciu została ogłoszona przez szwedzki koncern w marcu tego roku. Kierownictwo firmy ogłosiło, że w związku z zamknięciem będzie musiało zwolnić ok. 1,5 tys. pracowników produkcji (we Wrocławiu nadal mają działać pozostałe działy, w których pracę utrzyma ponad 2 tys. osób).
Od kwietnia toczyły się rozmowy związkowców z przedstawicielami firmy. W trakcie rozmów ustalono warunku, na jakich zwalniani mają być pracownicy. Volvo jeszcze przed tymi rozmowami deklarowało, że część załogi znajdzie zatrudnienie u nowego właściciela zakładu Vargas Holding (także wywodzi się ze Szwecji), który zamierza przy Mydlanej otworzyć zakład specjalizujący się w rozwiązaniach energetycznych dla domków.
W ubiegłym tygodniu związkowcy Solidarności podpisali porozumienie ze szwedzkim koncernem, w ramach którego ustalili zasady zwolnień związanych z wygaszeniem produkcji.
– Projekt porozumienia został zaakceptowany przez Komisję MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o.o. a następnie w dniu 18.05.2023r na spotkaniu informacyjnym z załogą Solidarność poinformowała o jego głównych założeniach i warunkach – przekazał Bogusław Jurgielewicz, przewodniczący MOZ.
Porozumienie zakłada, że poza ustawowymi odprawami w kwocie:
-
1-miesięczne wynagrodzenie brutto dla pracowników zatrudnionych do 2 lat
-
2-miesięczne wynagrodzenie brutto dla pracowników zatrudnionych powyżej 2, ale do 8 lat,
-
3-miesięczne wynagrodzenie brutto dla pracowników zatrudnionych powyżej 8 lat
firma wypłaci wszystkim zatrudnionym dodatkową odprawę w wysokości:
-
3600 zł brutto za każdy rok przepracowany we wrocławskim zakładzie.
Dodatkowo pracownicy, którzy nie znajdą zatrudnienia u nowego inwestora, który przejmie zakład lub w innym zakładzie Grupy Volvo, mogą liczyć na dodatkowe odszkodowanie w wysokości:
-
1-miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (jest powiązany z pensją) - w przypadku pracowników zatrudnionych do 3 lat
-
3-miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy - w przypadku pracowników zatrudnionych od co najmniej 3 lat.
foto główne: fot. mat. prasowe Volvo Buses
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach