W najbliższy sobotni wieczór na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu poznamy triumfatora żużlowej Grand Prix Polski – piątej eliminacji Indywidualnych Mistrzostw świata. W tym samym czasie reprezentacja naszych siatkarek będzie walczyła w Orbicie o paszporty olimpijskie do przyszłorocznych igrzysk w Tokio.

Na odrestaurowany, majestatyczny Stadion Olimpijski wraca wielki żużel. To właśnie we Wrocławiu, w maju 1995 roku, ruszył cykl Grand Prix, zastępując dotychczasowe jednodniowe finały IMŚ. Zwyciężył wówczas Tomasz Gollob przed Hansem Nielsenem, Chrisem Louisem i Markiem Loramem.

Choć Jerzy Szczakiel po złoty krążek IMŚ sięgał na Stadionie Śląskim w Chorzowie (1973 rok), to najwięcej widział jednak Olimpijski. Poza turniejami z cyklu Grand Prix organizowano przecież we Wrocławiu finały Indywidualnych Mistrzostw Świata, Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, Drużynowych Mistrzostw Świata, Mistrzostw Świata Par, a także Drużynowy Puchar Świata, The World Games czy Speedway of Nations.

Żużel we Wrocławiu

Początek sobotnich zawodów o godz. 19. Wystąpi w nich pięciu Polaków: Patryk Dudek, Bartosz Zmarzlik, Janusz Kołodziej, Maciej Janowski i, z dziką kartą, Maksym Drabik. Natomiast dzień wcześniej o tej samej porze rozpoczną się kwalifikacje do imprezy.

Dodajmy, że w piątek o godz. 16 przy trybunie zachodniej (między 7. i 8. bramą wejściową na obiekt) odsłonięty zostanie krasnal upamiętniający Tomasza Jędrzejaka, tragicznie zmarłego przed rokiem żużlowca Betard Sparty.

Po przeciwnej stronie miasta, w hali Orbita, od piątku do niedzieli potrwa natomiast turniej kwalifikacyjny siatkarek do igrzysk olimpijskich w Tokio. Rywalkami Biało-Czerwonych będą kolejno Portorykanki, Tajki i mistrzynie świata – Serbki.  

SONY DSC

Natomiast już jutro, w piątek (2 sierpnia) warto przyjść na skwer przy ul. Wita Stwosza, by wziąć udział w wydarzeniu „Kibicujmy Polakom!” i przygotować się do wielkiego meczu żużlowego, na który kibice we Wrocławiu czekali od 12 lat.

Największą atrakcją piątkowego wydarzenia jest spotkanie z żużlowcami: Przemysławem Liszką (godz. 12.00) i Kacprem Woryną (godz. 16.00). Kibice, którzy przyjdą na skwer koło Rynku, wezmą udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania m.in. koszulki Żużlowej Reprezentacji Polski z autografami oraz zestawy gadżetów od GLS i Betardu Sparty Wrocław.

Olimpiada w Japonii

Za rok w Japonii, w rywalizacji siatkarek, weźmie udział dwanaście narodowych zespołów – sześciu zwycięzców turniejów interkontynentalnych (w tym wrocławskiego), pięciu triumfatorów turniejów kontynentalnych oraz gospodarz igrzysk. Pozostałe turnieje interkontynentalne odbędą się w brazylijskiej Uberlandii, chińskim Ningbo, amerykańskim Shreveport, włoskiej Katanii oraz rosyjskim Kaliningradzie.

Na turnieje kontynentalne trzeba będzie poczekać do stycznia 2020 roku. Ich składy zostaną ustalone na podstawie rankingu CEV (Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej). Wierzymy, że Polki, podopieczne Jacka Nawrockiego, będą już wtedy miały paszporty w kieszeniach…

Turniej w Orbicie – plan gier 

Piątek, 2 sierpnia
godz. 17
 Serbia – Tajlandia
godz. 20.30 Polska – Portoryko 
Sobota, 3 sierpnia
godz. 17
 Serbia – Portoryko
godz. 20.30 Polska – Tajlandia 
Niedziela, 4 sierpnia
godz. 17
 Tajlandia – Portoryko
godz. 20.30 Polska – Serbia