Już wkrótce przy skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z ulicą świętego Mikołaja powstaną trzy nowe przejścia dla pieszych. W kolejnych latach pojawią się też „zebry” przy zbiegu z ulicą Ruską i przy moście Uniwersyteckim.

O planach związanych z budową nowych przejść dla pieszych wokół Rynku informowaliśmy już w zeszłym roku. Teraz te plany zaczynają być wprowadzane w życie. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta właśnie ogłosił bowiem przetarg na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego w celu wyznaczenia dodatkowych przejść dla pieszych na skrzyżowaniu z ulicą św. Mikołaja.

– Jest to pierwsze z trzech skrzyżowań ul. Kazimierza Wielkiego, które zostaną przebudowane, by ułatwić poruszanie się pieszym. Kolejne to krzyżówki z ulicą Ruską i ulicą Grodzką. Przebudowa w tych lokalizacjach zaplanowana jest na kolejne lata – informują urzędnicy.

fot. ZDiUM

Trzy nowe przejścia

Jak tłumaczy ZDiUM, projekt przebudowy zakłada wyznaczenie trzech nowych przejść dla pieszych: przez torowisko pomiędzy peronami przystankowymi, przez ulicę Kazimierza Wielkiego przed skrzyżowaniem z ulicą św. Mikołaja i przez ulicę św. Mikołaja oraz uzupełnienie przejścia w ciągu drogi rowerowej na ul. św. Mikołaja.

– Przejścia dla pieszych będą miały szerokość 4 metrów. Zaprojektowano również korektę śluzy i uzupełnienie pasów rowerowych na wlocie do ulicy Białoskórniczej i skrzyżowaniu z ulicą św. Mikołaja. Zmieniono lokalizację znaków D-1 i B-5 i usunięto fragment bariery przystankowej. Przewidziano zmianę lokalizacji sygnalizatorów kołowych, rowerowych i tramwajowych oraz wyposażenie przejść w sygnalizatory dla pieszych – wyliczają urzędnicy.

Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty do 10 kwietnia. Na realizację prac wybrana w przetargu firma będzie miała trzy miesiące od podpisania umowy.

 

„Zebra” przy moście Uniwersyteckim

Pierwotnie magistrat planował, że nowe przejście dla pieszych przez ulicę Grodzką powstanie przy okazji przeprowadzonego w 2016 roku remontu mostów Uniwersyteckich.

– Rzeczywiście, były takie plany. Niestety jedyna oferta, którą otrzymaliśmy na realizację tego zadania w trybie zaprojektuj i zbuduj, znacznie przekraczała naszą szacunkową wycenę i zarezerwowane na ten cel środki – wyjaśniał Tomasz Stefanicki, oficer pieszy we wrocławskim urzędzie miejskim.

Tu powstanie przejście dla pieszych

fot. Tomasz Matejuk

Ułatwienia dla pasażerów MPK

Jeśli chodzi o przejścia integrujące przystanki „Rynek”, to o takie rozwiązanie pasażerowie MPK dopominają się już od dłuższego czasu. Łącznie jest aż osiem przystanków o takiej nazwie, co oznacza, że trzeba krążyć między peronami. Najbardziej uciążliwe jest przechodzenie przez peron podzielony przez przecznicę z ulicą Ruską.

Jeszcze kilka lat temu wyznaczenie przejścia dla pieszych w tym miejscu było niemożliwe, bo przepisy wymagały, aby pasy miały minimum cztery metry szerokości, a perony są tam węższe. W 2015 roku prawo się jednak zmieniło i aktualnie dopuszcza zwężenie przejścia do 2,5 metra. Dlatego też magistrat zaczął przymierzać się do wprowadzenia takiego rozwiązania. I zgodnie z zapowiedziami urzędników, powstanie nowe przejście przy skrzyżowaniu trasy W-Z z ulicą Ruską.

Tu powstanie przejście dla pieszych

fot. Tomasz Matejuk