Jesienią tego roku w odnowionej kamienicy przy Placu Solnym 4 działalność rozpocznie nowa wrocławska instytucja kulturalna – Dom dla Kultury OP ENHEIM. Na kilka miesięcy przed oficjalnym otwarciem Dom Oppenheimów otworzy swe podwoje w niedzielę 17 czerwca.

Wyjątkowy budynek przy Placu Solnym 4 należy do nielicznych w obrębie wrocławskiego Starego Miasta, które bez uszkodzeń przetrwały oblężenie i bombardowania Wrocławia podczas Festung Breslau. Jego historia sięga XIII wieku, Domem Oppenheimów stał się zaś w 1810 roku, kiedy nabył go za 17 455 niemieckich marek bankier Heymann Oppenheim. W kolejnych dekadach i wiekach kamienica była rodzinną rezydencją i siedzibą należącego do Oppenheimów banku, pełniła funkcję ważnego centrum życia wrocławskiej społeczności żydowskiej, została podzielona na lokale zamieszkiwane najpierw przez niemieckich, a później polskich najemców.

Fot. Materiały Prasowe

Szansa na przywrócenie dawnego blasku niszczejącego po wojnie historycznego Domu Oppenheimów pojawiła się, gdy w 2013 roku jego właścicielem została Fundacja OP ENHEIM.

Pod kierunkiem dyplomowanych mistrzów

Do projektu przebudowy i rozbudowy budynku zaproszono wrocławskie biuro architektoniczne Major Architekci, a jego partnerem w tym niezwykłym wyzwaniu zostało światowej sławy studio J. Mayer H. z Berlina (zdobywca prestiżowej Red Dot Design Awards 2012). Prace renowacyjne przy zabytkowej kamienicy przeprowadzone zostały w ścisłej współpracy z renomowanymi i doświadczonymi konserwatorami z Fundacji Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz. Z uwagi na wielką wartość zabytkowej tkanki architektonicznej i historycznej kamienicy, opracowany został specjalny program edukacyjny dotyczący renowacji obiektu dla polskich rzemieślników, który prowadzony był pod kierunkiem dyplomowanych mistrzów stolarstwa artystycznego z Görlitz i Wrocławia.

Fot. Jerzy Wypych

Nowe centrum sztuki w sercu Starego Miasta

Po gruntownej, trwającej blisko pięć lat renowacji, jesienią tego roku swoją działalność programową rozpocznie w kamienicy Dom dla Kultury OP ENHEIM. Będą w nim organizowane wystawy i wydarzenia kulturalne, a także inicjowane będą przedsięwzięcia, mające na celu tworzenie i rozwijanie sieci współpracy z instytucjami sztuki i kultury z Wrocławia, Berlina, a także innych państw europejskich.

Program artystyczny OP ENHEIM zainaugurowany zostanie w październiku niezwykłą wystawą, będącą wynikiem współpracy jednej z najbardziej utytułowanych polskich kuratorek sztuki, Andy Rottenberg oraz znakomitego rzeźbiarza i autora instalacji Mirosława Bałki. Punktem wyjścia dla premierowej ekspozycji będzie sama kamienica przy Placu Solnym 4 i jej historia, w którą wpisane są losy trzech narodów – żydowskiego, niemieckiego i polskiego. Swymi pracami Bałka spróbuje opowiedzieć o miejscu – zarówno budynku, jak i mieście – którego tożsamość zbudowana jest z fragmentów różnych tradycji i historii opowiadanych w różnych językach.

Fot. Jerzy Wypych

Mieszkania dla artystów-rezydentów

Na odrestaurowanych i zmodernizowanych piętrach budynku poza przestrzenią wystawienniczą znalazło się miejsce także dla mieszkania dla artystów-rezydentów (którzy, wraz z prezentacjami prac z kolekcji Fundacji OP ENHEIM, wzbogacać będą program artystyczny Domu dla Kultury), wielofunkcyjnej sali konferencyjnej z tarasem, biur oraz kawiarni i restauracji. Te ostatnie – czyli Bema Café i Fuzja na Solnym – rozpoczęły działalność w parterze kamienicy jeszcze przed wakacjami. Bema Café wrocławianie poznali już dobrze – to lokalna marka kawiarni, która specjalizuje się w świetnej kawie parzonej (także na alternatywne sposoby) z wysokiej jakości ziaren z najlepszych palarni. Fuzja na Solnym jest natomiast nową propozycją Grzegorza Firkowskiego – twórcy Stołu na Szwedzkiej, jednego z najciekawszych konceptów gastronomicznych ostatnich lat we Wrocławiu – która poza autorską kuchnią fusion serwować będzie klasyczne i autorskie drinki oraz piwa rzemieślnicze.

Fot. Jerzy Wypych

Dzień otwarty w OP ENHEIM

Choć oficjalny start działań zaplanowany został na drugą połowę roku, to w niedzielę 17 czerwca OP ENHEIM otworzy swe drzwi dla wrocławian i gości odwiedzających miasto. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć odkryte podczas renowacji oryginalne stropy i barokowe podłogi czy zrekonstruowane detale wnętrz.

W niedzielę 17 czerwca zarówno po odrestaurowanych, jak i zupełnie nowych przestrzeniach dawnego Domu Oppenheimów chętnych oprowadzać będzie przewodniczka, germanistka i wrocławianka Renata Bardzik-Miłosz – prowadzone w języku polskim (w razie potrzeby – także po niemiecku) spacery odbywać się będą co 45 minut między 12-16, czyli o 12:00, 12:45, 13:30, 14:15 i 15:00. By wziąć udział w zwiedzaniu, wystarczy przesłać wiadomość z imieniem nazwiskiem oraz wybraną godziną zwiedzania na adres:  visit@openheim.org. Z uwagi na komfort zwiedzania liczba miejsc jest ograniczona.

Relaks w zielonej strefie jazzowej

Przed lub po spacerze po kamienicy zapraszamy na chwilę relaksu do zielonej strefy jazzowej, która na Placu Solnym stanie dzięki współpracy OP ENHEIM z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, Bema Café, Fuzją na Solnym i Vertigo Jazz Club & Restaurant.

W chillout zone 17 czerwca zagrają: saksofonista Jan Kantner (Jan Kantner Quartet) i kontrabasista Roland Grzegorz Abreu Krysztofiak (The Cuban Latin Jazz).

Od poniedziałku 18 czerwca, spacerując ulicą Świdnicką, dowiedzieć się będzie można więcej na temat historii Domu Oppenheimów – w sąsiedztwie Rynku przed weekendem zainstalowana zostanie tam wystawa opowiadająca o historii budynku przy Placu Solnym 4. Wydarzenie jest częścią obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Dom Oppenheimów, rok 1850.