Wrocław znalazł się na trzecim stopniu podium w rankingu najdynamiczniej rozwijających się miast europejskich. Wyżej od stolicy Dolnego Śląska sklasyfikowano tylko Dublin i Pragę.

Niedawno informowaliśmy, że – zgodnie z raportem PwC – Wrocław to najszybciej rozwijająca się gospodarczo metropolia w Polsce. Tymczasem inne ciekawe zestawienie przyniósł raport “CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities”, opublikowany przez Skanska, Colliers International oraz Dentons. Znalazł się tam ranking 20 najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Stolica Dolnego Śląska uplasowała się na znakomitym, trzecim miejscu, ustępując jedynie Dublinowi i Pradze.

fot. Skanska

Wrocław ze spektakularnym wzrostem PKB

Na liście najszybciej rozwijających się obszarów metropolitalnych w Unii Europejskiej dominują miasta z Europy Środkowo-Wschodniej. W czołowej 20, aż 16 miast to ośrodki z tego regionu. Co prawda pierwsze miejsce zajmuje Dublin, który stał się jednym z najważniejszych kierunków inwestycji i korzysta również z operacji optymalizacji podatkowej, przeprowadzanych przez międzynarodowe korporacje, ale już na drugim miejscu uplasowała się Praga, która odnotowała w ostatnich latach bardzo szybki wzrost wykształconej populacji. A trzecie miejsce na podium przypadło Wrocławiowi, głównie dzięki swojemu spektakularnemu wzrostowi wydajności – tłumaczą autorzy raportu.

fot. Skanska

Ranking najszybciej rozwijających się miast został przygotowany w oparciu o trzy kryteria – wydajność (PKB na osobę), łączność i kapitał ludzki. Do analizy wydajności posłużono się wskaźnikiem dynamiki PKB na pracownika w ciągu ostatnich 5 lat, łączność zmierzono ruchem pasażerskim na głównych lotniskach w miastach UE, z kolei do oszacowania kapitału ludzkiego wykorzystano odsetek pracowników z wyższym wykształceniem. W zestawieniu uwzględniono miasta liczące ponad 250 tys. mieszkańców.

fot. Skanska

Słyniemy z programistów

Jak tłumaczą autorzy raportu, Wrocław słynie z dwóch głównych cech.

Po pierwsze, ma bardzo wysokiej jakości personel, zdolny do pracy w międzynarodowym środowisku, dobrze wykształcony, wykwalifikowany i mówiący wieloma językami. Odzwierciedla to fakt, że miasto ma jednych z najwyżej ocenianych programistów w Europie – podkreślają.

Po drugie – dodają twórcy opracowania – to bardzo silne centrum przemysłowe dla niemieckich firm produkcyjnych, które lokalizują swoje centra serwisowe w samym mieście, a logistyczne wokół Wrocławia.

fot. Skanska

Główne miasta regionu dynamicznie rosną

Poza przeglądem sytuacji dotyczącej rynku kapitałowego i inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej, w raporcie “CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities” opisano także szeroko rozwój miast regionu, które przeszły głęboką transformację gospodarczo-społeczną.

– Ci z nas, którzy mieszkają i pracują w Europie Środkowo-Wschodniej obserwują od ponad dekady niezaprzeczalny i inspirujący rozwój głównych miast regionu. Znacząco poprawiła się jakość życia, wartość inwestycji krajowych i międzynarodowych rośnie w rekordowym tempie, a nasze gospodarki stały się zdywersyfikowane i zorientowane na przyszłość. Rynek nieruchomości przechodzi proces globalizacji, a my chcieliśmy przedstawić fakty oraz dane przemawiające zarówno za postępującą ewolucją tutejszych miast, jak i za pojawiającymi się w związku z tym możliwościami. Międzynarodowi inwestorzy coraz częściej podejmują decyzje inwestycyjne porównując nowe możliwości z posiadaną już wiedzą. Omawiając kluczowe elementy decydujące o atrakcyjności miasta pod względem inwestycji w porównaniu z podobnymi lokalizacjami, w raporcie podkreślono nie tylko różnice pomiędzy kluczowymi miastami regionu CEE, ale także porównano je z ich europejskimi odpowiednikami o ugruntowanej pozycji. Uważamy, że region daje największe możliwości stabilnego rozwoju w całej Europie, za czym wyraźnie przemawiają dowody – komentuje Luke Dawson z Colliers International, dyrektor zarządzający i kierownik ds. rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

fot. Skanska