Wrocławskie MPK podpisało umowę na dostawę 50 nowych autobusów Mercedes Citaro. Pojazdy wyjadą na ulice naszego miasta jesienią.

Jak informowaliśmy w połowie grudnia ubiegłego roku, spółka MAN Truck & Bus Polska wycofała się z podpisania kontraktu na dostawę 50 autobusów. W tej sytuacji MPK wybrało drugiego z dostawców, który brał udział w tym przetargu, czyli spółkę EvoBus Polska. Kilka dni temu przewoźnik podpisał umowę z wyłonioną w ramach postępowania firmą.

– Transport publiczny we Wrocławiu to dla mnie priorytet na najbliższe lata. Zależy mi na podnoszeniu standardu komunikacji miejskiej. Dlatego też zapowiedziałem szeroki pakiet inwestycyjny. W najbliższych latach miasto planuje przeznaczyć ponad miliard zł na transport publiczny. Chciałbym, aby mieszkańcy Wrocławia byli zadowoleni z komunikacji miejskiej i jeszcze częściej z niej korzystali – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Nowoczesne i ekologiczne

Wszystkie autobusy pojawią się na wrocławskich ulicach jesienią tego roku. Będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, bogaty system informacji pasażerskiej z licznymi monitorami wewnątrz pojazdu oraz porty USB do ładowania smartfonów.

– Model Mercedes-Benz Citaro 2 ze swoim komfortem i bezpieczeństwem, z jednej strony i doskonałymi właściwościami użytkowania z drugiej, odpowiada na wymagania zarówno pasażerów, jak i operatora pojazdów – podkreśla Artur Konarski, prezes zarządu EvoBus Polska.

Nowe pojazdy spełniać będą najsurowszą normę spalania Euro 6. Będą wydzielały o 86% mniej cząstek stałych (PM), które odpowiadają za powstawanie szkodliwych dla zdrowia sadz i o 86% mniej tlenków azotu do powietrza, niż starsze autobusy Volvo. Ponadto, po zakupie tych 50 pojazdów, blisko 90 proc. wszystkich autobusów komunikacji miejskiej we Wrocławiu będzie spełniało minimum normę spalania Euro 5.

Mercedesy Citaro posiadają tzw. moduł rekuperacyjny, w którym magazynowana jest energia odzyskiwana podczas hamowania, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym mniejsze emisje dwutlenku węgla.

– Autobusy wprowadzają wysoki standard w trzech zasadniczych aspektach: zwiększają bezpieczeństwo, komfort podróży oraz są bardziej ekologiczne – podkreśla Jolanta Szczepańska, prezes MPK Wrocław.

Wartość kontraktu to 97 mln złotych, a MPK pozyskało dofinansowanie unijne na zakup autobusów w wysokości 54 mln złotych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku MPK wydzierżawiło 60 nowych autobusów tej samej marki od konsorcjum EvoBus i Mercedes-Benz Bank/Leasing.

fot. MPK Wrocław