Ruszyła budowa biurowca MidPoint71 przy ulicy Powstańców Śląskich. W czternastokondygnacyjnym budynku znajdzie się blisko 37 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. Pierwsi najemcy wprowadzą się tam pod koniec 2021 roku.

O planach budowy nowego biurowca w centrum Wrocławia informowaliśmy już w listopadzie. Teraz poznaliśmy szczegóły inwestycji MidPoint71, która powstanie przy ulicy Powstańców Śląskich 9. Jak zapowiadają przedstawiciele Echo Investment, czternastokondygnacyjny budynek wkrótce stanie się częścią wrocławskiego krajobrazu.

Niższą, sześciokondygnacyjną podstawę budynku zdobi oryginalna i efektowna elewacja. Delikatna gradacja rudości na panelach tej części fasady doda budynkowi indywidualnego charakteru. W projekcie przewidziano również liczne tarasy tworzące dodatkową przestrzeń rekreacyjną dla najemców – tłumaczą.

W parterach pojawią się punkty usługowe, restauracja oraz przestrzenie wspólne. Deweloper zapewnia, że równie dużą wagę przywiązano do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni wokół budynku, z której skorzystają zarówno użytkownicy biurowca, jak i wrocławianie.

–  Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę to dla nas zielone światło do rozpoczęcia realizacji projektu. Wykonaliśmy wstępną remediację gruntów. W chwili obecnej trwają prace przygotowawcze związane z wykonaniem ściany szczelinowej, która zabezpieczy wykop, a docelowo będzie pełniła funkcję ściany zewnętrznej w części podziemnej budynku. Budujemy w centrum miasta, ale będziemy starali się, żeby prace prowadzone były w sposób jak najmniej uciążliwy zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i środowiska naturalnego. Zakończenie realizacji oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie zaplanowane zostało na IV kwartał 2021 roku – mówi Marek Chmielewski, senior project manager w dziale biur Echo investment.

MidPoint71 został zaprojektowany zgodnie z wytycznymi certyfikacji BREEAM na poziome Excellent, wprowadzając wiele rozwiązań wspierających m.in. oszczędność energii i wody, politykę gospodarki odpadami oraz minimalizację oddziaływania budynku na środowisko. Znajdzie się tutaj m.in. 106 miejsc dla rowerów. W specjalnie do tego przystosowanej strefie rowerzyści będą mogli skorzystać z szatni oraz pryszniców. Od strony istniejącego budynku mieszkaniowego, sąsiadującego z powstającym biurowcem, deweloper przewiduje wykonanie parkingu przystosowanego do obsługi pojazdów z napędem elektrycznym.

Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada pracownia Medusa Group. Deweloper nie wybrał generalnego wykonawcy. W procesie przetargowym wybierani są wykonawcy poszczególnych pakietów.

Obok rośnie Centrum Południe

Przypomnijmy, że po sąsiedzku swoją kolejną inwestycję biurową we Wrocławiu realizuje Skanska, która przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskiej i Szczęśliwej buduje kompleks Centrum Południe. Docelowo będzie się on składał z pięciu budynków o łącznej powierzchni około 85 tys. metrów kwadratowych.

W pierwszym etapie budowy kompleksu, który ruszył w ubiegłym roku, powstaną dwa budynki, które zaoferują najemcom około 26 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jeden z nich będzie miał 15 kondygnacji, a drugi sześć. Autorem projektu architektonicznego pierwszego etapu inwestycji jest pracownia APA Wojciechowski. Zakończenie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2020 roku.

Projekt otwiera zaakcentowany wyraźnie narożnik z zapraszającym do środka placem. Na wysokości od trzeciego do piątego piętra obu budynków powstanie łącznik spajający oba biurowce, co tworzy swoistą bramę do wewnętrznego pasażu, w którym zostanie zaprojektowana m.in. strefa relaksu z fontanną. W tej fazie projektu powstanie także dwukondygnacyjny podziemny parking, wyposażony w dużej części w punkty ładowania samochodów elektrycznych – wylicza inwestor.

W ramach inwestycji symbolicznie zostanie upamiętniona ul. Lwowska, która przed laty stanowiła jedną z wizytówek Wrocławia. Przy Centrum Południe Skanska postawi pamiątkową tablicę oraz stworzy ogólnodostępną przestrzeń z małą architekturą, zielenią i fontanną.

Docelowo około 25% powierzchni działki zostanie zaprojektowane jako przestrzeń wspólna do relaksu i rekreacji. Mieszkańcy będą mogli skorzystać m.in. z nowej fontanny, kawiarni, uroków małej architektury oraz terenów zielonych – zapowiada Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.