Od środy wrocławskie MPK ograniczyło liczbę osób, które mogą w jednym czasie poruszać się danym tramwajem lub autobusem. Przewoźnik rozpoczął też kampanię informacyjną dla pasażerów.

Przypomnijmy, we wtorek rząd poinformował o wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się. Dotyczą one m.in. komunikacji publicznej. W autobusie czy tramwaju tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. To oznacza, że jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

– Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie może być tłoku, musi być dystans. Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy czy do sklepu – zaznaczał premier Mateusz Morawiecki.

Gorące krzesła i policyjne komunikaty w MPK

W związku z dodatkowymi procedurami bezpieczeństwa, wrocławski przewoźnik ruszył z kampanią informacyjną skierowaną do pasażerów. We wszystkich autobusach i tramwajach zaczęły pojawiać się nalepki informujące podróżnych o „gorących krzesłach”, które znajdują się w pojazdach.

Treść ma przypominać pasażerom o ograniczeniu liczby pasażerów, która zaczęły obowiązywać w pojazdach komunikacji miejskiej. Podróżni są proszeni, aby zajmowali co drugie miejsce siedzące. Grafiki pojawiają się też na ekranach LCD w pojazdach.

Nasi pasażerowie, w związku z ograniczeniami w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonymi przez Radę Ministrów, muszą zachować dużą rozwagę i nie powinni bagatelizować sytuacji. My zwiększamy częstotliwość kursów, dbamy o bezpieczeństwo kierujących i czystość taboru, ale to pasażerowie muszą wziąć dużą część odpowiedzialności za dostosowanie się nowych przepisów. Nasza akcja z „gorącymi krzesłami” ma im o tym przypominać – zaznacza prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Jak tłumaczy przewoźnik, najłatwiejszym sposobem na zapamiętanie, jak wielu pasażerów może poruszać się danym tramwajem lub autobusem jest po prostu obserwowanie liczby miejsc siedzących. Jeśli można usiąść w bezpiecznej odległości jednego krzesła od innego pasażera to podróżny może poruszać się pojazdem.

MPK Wrocław wspólnie z Komendą Miejską i Komendą Wojewódzką Policji ruszyło również z informowaniem pasażerów o zachowaniu bezpieczeństwa w sposób dźwiękowy. We wrocławskich tramwajach i autobusach od środy 25 marca podróżni słyszą policyjne komunikaty.

Informują one m.in. o zachowaniu bezpiecznej odległości oraz niewychodzeniu z domu jeśli nie jest to konieczne. W ten sposób MPK oraz policjanci chcą wspólnie zadbać o zdrowie tysięcy pasażerów codziennie poruszających się komunikacją miejską.

Stosowanie się do obecnych zaleceń służb sanitarnych to sprawa bezpieczeństwa i zdrowia nas wszystkich. Nie gromadźmy się i nie wychodźmy z domów bez ważnego powodu. Jesteśmy w czasie wielkiego testu z odpowiedzialności – zróbmy wszystko, aby pomóc lekarzom opanować sytuację i powstrzymajmy się od spotkań ze znajomymi – podkreśla st. sierż. Dariusz Rajski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zmiany w MPK

W związku z nowymi ograniczeniami, od środy 25 marca MPK wprowadziło następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

  • Linie autobusowe: A, D, K, N, 102, 103, 106, 109, 110, 112, 123, 115, 122, 125, 126, 127, 128, 131, 132, 133, 141, 144, 145, 148, 602, 607 będą jeździły według rozkładu roboczego. Pozostałe linie autobusowe, w tym linie nocne, nadal jeżdżą według rozkładu sobotniego.
  • Linie tramwajowe 3, 11, 15 będą jeździć według rozkładu roboczego, pozostałe według rozkładów sobotnich.
  • W każdym pojeździe jednorazowo będzie mogła podróżować liczba pasażerów równa połowie miejsc siedzących. Szacunkowo: 25 osób w autobusie przegubowym, 20 osób w autobusie solo, 10 osób w autobusie midi, 30 osób w tramwaju jednowagonowym oraz 20 w każdym wagonie tramwaju dwuwagonowego.

W wypadku liczby pasażerów większej niż liczba dostępnych miejsc, uprzejmie prosimy o udzielenie pierwszeństwa pracownikom ochrony zdrowia. Liczę w tym zakresie na naszą solidarność i zrozumienie powagi sytuacji. Na przystankach węzłowych i wybranych pętlach za liczbę osób w pojazdach będą odpowiadać kontrolerzy biletowi oraz pracownicy Centrali Ruchu. W pozostałych wypadkach prowadzący – wyjaśnia Krzysztof Balawejder, prezes zarządu MPK.

MPK będzie na bieżąco obserwować ruch na mieście i podejmować decyzje adekwatne do sytuacji.

Uprzejmie proszę wszystkich pasażerów o zrozumienie tej nadzwyczajnej sytuacji i rozwiązań z niej wynikających. Możliwe są niewielkie zakłócenia przy wprowadzaniu nowego rozkładu, za które przepraszam. Dynamika zdarzeń jest ogromna, a prezydent Wrocławia i spółki komunalne robią wszystko, by zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia – dodaje Krzysztof Balawejder.

Zmiany na granicach

Jak informuje biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca, wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim – wyjaśnia DUW.

Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.