Od wtorku komunikacja miejska we Wrocławiu kursuje wedle sobotnich rozkładów jazdy. Prezydent Jacek Sutryk zapowiedział, że opłaty w strefie płatnego parkowania nie zostaną zniesione, odwołane zostają z kolei wszystkie miejskie imprezy do końca maja.

Na Dolnym Śląsku potwierdzono do tej pory 27 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego dwie osoby zmarły.

Niestety, szczyt zachorowań ciągle jest przed nami, mówił o tym w poniedziałek minister zdrowia, który spodziewa się w przyszłym tygodniu już ponad 1000 pacjentów z koronawirusem. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami wrocławskich szpitali. Podjęliśmy już decyzję o zakupie dwóch karetek i potrzebnego na ten trudny czas sprzętu dla szpitali, w tym respiratorów – mówił w poniedziałek wieczorem prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Komunikacja miejska jeździ rzadziej

Jak już informowaliśmy, od poniedziałku 16 marca wprowadzono duże ograniczenia w pracy urzędów we Wrocławiu, a od wtorku 17 marca zarówno tramwaje, jak i autobusy kursują po Wrocławiu wedle sobotnich rozkładów jazdy.

Urzędnicy podkreślają, że w szczytach komunikacyjnych zostaną dołożone dodatkowe połączenia – zarówno w tramwajach jak i autobusach. Cały czas monitorowane jest także napełnienie pojazdów.

Od środy, w porozumieniu z gminami ościennymi, wprowadzona zostanie korekta rozkładów jazdy linii strefowych (podmiejskich) o numerach 9xx. Autobusy będą jeździły zgodnie z weekendowymi rozkładami jazdy. Połączenia pracownicze np. do LG, Volvo i 3M zostają utrzymane.

Zgodnie z zapowiedziami magistratu, przy zwrotach biletów okresowych na komunikację miejską nie będzie pobierane 20% opłaty manipulacyjnej, czyli zwrot odbywa się bezpłatnie. Jednocześnie od wtorku pasażerowie maja możliwość załatwienia spraw związanych ze zwrotami drogą elektroniczną – pisząc na bok@urbancard.pl.

Prezydent Wrocławia zapowiedział również, że opłaty w strefie płatnego parkowania nie będą zniesione. Odwołane zostają wszystkie imprezy miejskie do końca maja, a pierwszego dnia wiosny Wyspa Słodowa będzie zamknięta.

Co można załatwić w urzędzie zdalnie?

Urzędnicy zachęcają, by jak najwięcej spraw załatwiać w urzędzie zdalnie, korzystając z Internetowego Centrum Obsługi Mieszkańca, platformy ePUAP lub tradycyjnej poczty.

Do urzędu można zdalnie składać między innymi: pisma i wnioski o patronat prezydenta, wnioski o wypis i wyrys z miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, wnioski o informacje o statusie ochrony konserwatorskiej, wnioski w sprawie dokumentacji projektowej (w nowych sprawach), o informacje o zasobach archiwalnych. Zdalnie można załatwiać sprawy dotyczące planowania przestrzennego, systemu informacji przestrzennej oraz nazewnictwa ulic i adresów i niemal wszystkie sprawy będące w kompetencjach Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, m.in. związane z usuwaniem pojazdów z dróg, sprawy pożarowe – wylicza magistrat.

Za pośrednictwem platformy ePUAP można załatwić także kwestie podatkowe: m.in. podatki od nieruchomości, od środków transportu, rolny, leśny itp.

Do Biura Rozwoju Gospodarczego można telefonicznie, mejlowo lub za pośrednictwem poczty składać zapytania w sprawie umieszczania reklam i nośników reklamowych, Parku Kulturowego i innych. Warto także skorzystać z profilu zaufanego, który można założyć bez wychodzenia z domu. Służy do tego konto w banku – zaznaczają urzędnicy.

Magistrat apeluje o ograniczenie do minimum spotkań, wizyt w urzędach, sklepach i miejscach publicznych.