Są nowe zasady ochrony przed koronawirusem. Rząd zdecydował o wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczeniu się, w tym ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej.

We wtorek 24 marca, po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o nowych obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa.

Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. To bardzo trudna faza – ograniczenia dotyczą każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później – mówił Mateusz Morawiecki.

Minister Zdrowia zaznaczał, że jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych oraz nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć.

Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia – tłumaczył prof. Łukasz Szumowski.

Wyjście z domu tylko do pracy, sklepu czy z psem

Jak mówił prof. Szumowski, ograniczenia obowiązują poza najważniejszymi sytuacjami, jak wyjście do sklepu, apteki czy wyprowadzenie psa.

Bądźmy rozsądni, ratujmy życie swoich bliskich oraz zdrowie i życie medyków, bo oni są na pierwszej linii frontu – apelował minister zdrowia.

Jak informuje rząd, do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Co ważne, przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu – informuje Kancelaria Premiera.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

W autobusie zajęta tylko połowa miejsc

Premier poinformował również o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. W autobusie czy tramwaju tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. To oznacza, że jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie może być tłoku, musi być dystans. Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy czy do sklepu – zaznaczał premier.

Zgromadzenia tylko z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

W mocy pozostają też wszystkie dotychczasowe ograniczenia, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące galerii handlowych, restauracji i pubów – nadal obowiązują. Proszę, abyśmy trzymali się tych zaleceń – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

foto główne: KPRM

Artykuł aktualizowany