Kto w dzisiejszych czasach wysyła kartki z życzeniami świątecznymi? Czy już całkiem zatraciliśmy ten zwyczaj? A może jednak warto poświęcić parę chwil i skreślić bliskim nam osobom parę słów od serca.

Dlaczego warto własnoręcznie napisać życzenia

Choć tradycja wysyłania kart bożonarodzeniowych rozpoczęła się w Polsce pod koniec XIX wieku to dziś już odchodzi w zapomnienie. Kto z nas wysłał ostatnio kartkę z własnoręcznie napisanymi życzeniami? Nowe technologie – SMS, czy wiadomość e-mail zastąpiły odręcznie wypisywane listy. Przyznać trzeba, że często te życzenia to nic innego, jak przekopiowane z Internetu wierszyki machinalnie wysłane opcją „wyślij do wielu”. Czy to ciągła pogoń powoduje u nas brak czasu na wypisanie tych kilku życzliwych zdań, czy może ignorancja?

Zastanówmy się, o ile byłoby nam milej, gdybyśmy otrzymali kartę, której treść kierowana jest bezpośrednio do nas? Czy nie uśmiechnęlibyśmy się, gdybyśmy w skrzynce na listy odnaleźli coś innego niż rachunek za prąd, czy kolejne awizo? Skreślając tych parę słów na karcie, w momencie ich wypisywania nadawca myśli o osobie, do której kieruje ów życzenia. Mogą być proste, mogą być znalezione w sieci, jednak kierowane bezpośrednio przekażą odbiorcy część siebie.

Może warto o tym pomyśleć, szczególnie w czasach, kiedy przy Wigilijnym stole niejednokrotnie usiądziemy w mocno okrojonym składzie.

Kartka bożonarodzeniowa ok. 1899r.
źródło: wikimedia commons

Kartki z życzeniami dla seniorów od najmłodszych pociech

Do 9. grudnia Wrocławski Caritas zbierał własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami w ramach akcji Pomoc dla Seniora. Do akcji zaproszone były wrocławskie przedszkolaki, które za pośrednictwem swoich placówek oświatowych przekazały ponad 2 tysiące kart. Prace dzieci dołączane są teraz do paczek żywnościowych dla seniorów, które ufundowała Gmina Wrocław.

Seniorzy, którzy do nas dzwonią często są bardzo osamotnieni. To ubóstwo materialne często wiąże się z tym, że blisko nich nie ma nikogo z rodziny, a już na pewno nie wnuków. Stąd właśnie taki pomysł, żeby te wnuczęta pojawiły się chociaż za pośrednictwem takiej kartki. Te prace mają w sobie nie tylko piękno świąt, ale też piękno i prostotę dziecięcego serca. Seniorzy, którzy już otrzymali pierwsze paczki opowiadają nam, że kartki będą stały u nich na honorowym miejscu – mówi Paweł Trawka rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Kartki wykonane przez dzieci są bardzo błyszczące, a nasze biuro całe w brokacie. To była jedna z najradośniejszych rzeczy, jakie robimy w te Święta. Dzięki tej akcji mogliśmy też pokazać dzieciom, że święta to czas, kiedy nie tylko coś dostajemy, ale możemy coś dać od siebie – dodaje.

fot. Gaja Tyralska

Kartki handmade

Jeśli zdecydujemy się już, żeby jednak wysłać kartę, to możemy kupić gotową w sklepach papierniczych lub na przykład w agencjach pocztowych. Możemy ją również wykonać ręcznie.

Centrum Kultury AGORA w najbliższą środę, 16 grudnia zaprasza na warsztaty online z robienia kartki świątecznej. Podczas warsztatu będzie można nauczyć się prostych sposobów na wykonanie takiej kartki oraz trików, dzięki którym nabierze ona oryginalnego i niepowtarzalnego charakteru.

Co roku robię i wysyłam kartki świąteczne ze swoim synem, dlatego wyszłam z inicjatywą zrobienia takich warsztatów. Zauważyłam, że coraz więcej nie tylko dzieci, ale też dorosłych zaczyna podłapywać ten pomysł. Wydaje mi się, że powraca się do wysyłania bożonarodzeniowcyh kartek, szczególnie, że pojawiła się moda na handmade – opowiada Pola Fedyszyn pomysłodawczyni warsztatów.

Chciałam pokazać, jak w prosty sposób samemu lub z dzieciakami nie mając nawet specjalnych talentów wykonać kartkę świąteczną – uzupełnia.

Warsztaty odbędą się o godzinie 17 na kanale CK Agora na YouTubie. Przed zajęciami należy zaopatrzyć się w blok białego lub kolorowego papieru, guziki, kolorowe taśmy, klej, nożyczki, flamastry i wszystko, co może przydać się podczas dekorowania.

fot. Pexels.com

Koszt wysłania kartki

Koszt nadania kartki świątecznej wynosi 3,30 zł za przesyłkę ekonomiczną (koszt znaczka pocztowego) lub 4,10 zł w przypadku przesyłki priorytetowej wysyłanej za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ceny gotowych kartek bożonarodzeniowych wahają się między kilkoma, a nawet kilkudziesięcioma złotymi. Wszystko zależy od nas.

Termin dostarczenia przesyłki to odpowiednio dla listu ekonomicznego do 3 dni, dla priorytetowego nadanego do godziny 15, to następny dzień roboczy. Jednak, jak na swojej stronie informuje Poczta Polska są to przewidywane terminy wykonania usługi i nie stanowią gwarantowanych terminów doręczenia listów.