“La Cappella Sistina” to wyjątkowe wydawnictwo, które jest efektem kilkuletniej kampanii fotograficznej przeprowadzonej w Kaplicy Sykstyńskiej. We Wrocławiu album będzie można oglądać przez tydzień, potem księga ruszy w trasę po Polsce.

Kaplica Sykstyńska to jeden z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. Najsłynniejsze, zdobiące ją freski – sklepienie i “Sąd Ostateczny” – wykonał Michał Anioł. Wśród twórców malowideł na ścianach bocznych kaplicy można jednak znaleźć całą plejadę gwiazd renesansowego malarstwa, na czele z Sandro Botticellim i Domenico Ghirlandaio, nauczycielem Michała Anioła.

W maju 2018 roku swoją premierę miało niezwykłe dzieło poligraficzne, które jest efektem kilkuletniej kampanii fotograficznej przeprowadzonej w Kaplicy Sykstyńskiej. Niezwykły, trzytomowy album “La Cappella Sistina” to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich i włoskiego wydawcy Scripta Maneant.

– Wydawać by się mogło, że o Kaplicy Sykstyńskiej i jej freskach namalowanych przez Michała Anioła w latach 1508-12 i 1536-41 napisano już wszystko. Do niedawna można też było odnosić wrażenie, że także w sferze reprodukowania tych malowideł dokonano wszystkiego, co możliwe. Ale oto najnowsza publikacja Muzeów Watykańskich pt. “Kaplica Sykstyńska”, promowana w Polsce przez wydawnictwo Manuscriptum, pozwala powiedzieć, że stało się coś jedynego w swoim rodzaju, coś co przewyższa wszystkie dotychczasowe publikacje o największym dziele sztuki wszystkich czasów – komentuje prof. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, historyk sztuki i ekspert w dziedzinie Michała Anioła.

Jak podkreśla prof. Miziołek, książka ta po trzykroć monumentalna, tak swoją objętością i wagą, tak znakomitym komentarzem Antonio Paolucciego, wieloletniego dyrektora Muzeów Watykańskich, jak i przede wszystkim doskonałymi ilustracjami, wprowadza nas prawdziwie, w pełni, w uniwersum sztuki geniusza.

– Jest swoistym paradoksem, że ta nowa, jedyna w swoim rodzaju książka pozwala lepiej poznać duchowość malowideł Sykstyny niż studiowanie ich w samej kaplicy, co zwykle odbywa się w ogromnym tłoku i braku możliwości na skupienie i kontemplację – zaznacza prof. Jerzy Miziołek.

fot. Bartosz Adamiak

Zobacz wyjątkowy album

W Polsce organizatorem trasy prezentacyjnej albumu “La Cappella Sistina” jest Grupa Goldenmark, a patronat nad cyklem prezentacji objął Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

– Freski z Kaplicy Sykstyńskiej to jedno z najwybitniejszych malowideł naszego świata. Mam nadzieję, że ten piękny album znajdzie się w naszym zbiorze – mówił podczas pokazu w Ossolineum dr Adolf Juzwenko, dyrektor tej instytucji.

Prace nad albumem trwały łącznie 5 lat.

– Samo wykonywanie zdjęć zajęło zespołowi włoskich i światowych fotografów 65 nocy. Rusztowania, niezbędne do sfotografowania dzieł zdobiących ściany Kaplicy Sykstyńskiej, za każdym rozkładano wieczorem i demontowano rano, tak, by nie przeszkadzały zwiedzającym. Na bazie 270 tys. zdjęć powstał potem ten wyjątkowy album. Freski obserwujemy z takiej odległości, z jakiej mógł je obserwować Michał Anioł – wyjaśnia Marta Dębska, wiceprezes zarządu spółki Goldenmark Center.

W pierwszym tomie znajdziemy freski z XV wieku, w drugim – sklepienie, a w trzecim – “Sąd Ostateczny”.

– Do druku użyto wysokiej jakości papieru z jednej z najstarszych włoskich papierni. Na 776 stronach wydrukowano 800 zdjęć, w tym kilkadziesiąt w skali 1:1. Najwyższa jakość druku, czyli Hexachrome – 6 kolorów i duży format pozwoliły na wierne odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów – zaznacza Marta Dębska.

fot. Bartosz Adamiak

Zostań mecenasem sztuki

Album “La Cappella Sistina” wydano w limitowanym nakładzie, liczącym 1999 sztuk numerowanych egzemplarzy.

– Do Polski trafiło zaledwie 50 kopii, z czego obecnie do kupienia zostało jedynie 20 sztuk – wylicza Marta Dębska.

Jak podkreśla Dębska, celem trasy prezentacyjnej album, obejmującej 13 miast, jest to, by w każdym z nich został chociaż jeden egzemplarz.

– Chcielibyśmy, by album był ogólnodostępny, by mogli go studiować i podziwiać adepci malarstwa czy miłośnicy sztuki. We Wrocławiu idealnym miejscem byłoby Ossolineum. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do naszego programu mecenatu – wyjaśnia Marta Dębska.

Każdy, kto zdecyduje się na kupno albumu – niezależnie czy do prywatnej kolekcji, czy do przekazania go jakiejś instytucji – otrzyma także zaproszenie od Muzeów Watykańskich na prywatną wizytę w Kaplicy Sykstyńskiej, poza godzinami otwarcia. Nabywcy albumu przyczynią się także do refundacji kosztów 5-letniej pracy blisko 100 osób, które tworzyły cyfrową rekonstrukcję Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie pracowały nad wydawnictwem.

Album kosztuje w Polsce 52 tys. złotych.

– Cena całego nakładu jest na świecie taka sama i została jednorazowo przeliczona z euro na polskie złote – dodaje Marta Dębska.

We Wrocławiu album “La Cappella Sistina” można oglądać od środy 27 czerwca do wtorku 3 lipca w oddziale Goldenmark przy ulicy Krawieckiej 1b. Potem wydawnictwo ruszy w Polskę i odwiedzi kilkanaście miast. Szczegóły całego przedsięwzięcia znajdziecie na stronie Grupy Goldenmark.

Goldenmark jest oficjalnym partnerem generalnego dystrybutora albumu na Polskę, Manuscriptum.